Başsavcılık'tan TBMM'deki rehine krizi hakkında açıklama

TBMM ziayretçi kabul salonuna girip Meclis çalışanını rehin almak isteyen 2 kişi yakalandı. Yakalanan kişilerin DHKP-C terör örgütüyle bağlantılı olduğu iddia edildi.

Başsavcılık'tan TBMM'deki rehine krizi hakkında açıklama
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Terör örgütü DHKP-C'li bağlantı olduğu iddia edilen iki kişi Meclis'e girmek isterken yakalandı.

TBMM ziyaretçi kabul salonuna gelen biri kadın 2 şahısın Meclis çalışanını rehin almak istediği, güvenlik görevlilerinin müdahelesi sonucu etkisiz hale getirildiği belirtildi.

 Başsavcılık'tan açıklama

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“14.05.2019 günü saat:14:50 sıralarında Türkiye Büyük Millet Meclisi Ziyaretçi Kabulüne gelerek görevli personele ucunda jilete benzer madde sarılı kalem ile saldıran Mulla ZİNCİR ve Eylem YÜCEL isimli şahıslar TBMM Koruma Daire Başkanlığı personelince orantılı güç kullanılarak etkisiz hale getirilerek yakalanmışlardır.

TBMM'de rehine krizi ! Çalışanları rehin almak istedilerTBMM'de rehine krizi ! Çalışanları rehin almak istediler

Eylem YÜCEL’in yanında bulunan çanta içerisinde yapılan aramada “Bomba Düzeneğine Benzer Dışarısında Kablolar bulunan Bantlanmış Siyah Kutu” bulunmuş, Bomba Uzmanlarınca yapılan kontrolde içerisinin boş olduğu anlaşılmıştır.

Adı geçen şahısların yapılan UYAP/ARŞİV tetkikinde;

DHKP/C terör örgütü üyesi olmak, örgüt propagandası yapmak, Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama suçlarından bir çok suç kaydının olduğu ve haklarında açılmış kamu davalarının bulunduğu tespit edilmiş ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile gözaltına alınmışlardır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News