Denemeler başladı ! Türk askeri görünmez olacak...

Denemeler başladı ! Türk askeri görünmez olacak...
Güncelleme:

Türk mühendislerinin geliştirdiği kamuflajla Türk askeri görünmez olaclak.

Türk mühendislerin geliştirdiği, radar ve termal kameralara yakalanmayan gizlenme kumaşı, askeri kamuflaj olarak da denenmeye başlandı.
 
Dünyada üç ülkede bulunan teknolojinin Milli Savunma Bakanlığı'nın onay ve izni çerçevesinde NATO ülkelerine ihracatı planlanıyor.

Sun Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, Hacettepe Teknokent'te iki bilim insanının bulduğu "multispektral gizleme ağının" Sun Tekstil Ar-Ge Merkezi'nde geliştirildiğini, Türk Silahlı Kuvvetlerinde denenen kumaşın, testleri başarıyla geçmesinin ardından Torbalı'da kurdukları fabrikada üretimine başladıklarını belirtti.

Dünyada hem görünürlük hem radar hem de termal kameralardan  saklanabilen malzeme üretebilen çok az firma olduğunu, bu anlamda ABD ve  İsrail'in ardından üçüncü olduklarını ifade eden Ünlütürk, Türkiye'nin ihtiyaç  duyduğu bir alanda tamamen yerli mühendislikle kritik bir ürün geliştirdiklerini  ifade etti.

"Türk ordusunun ilk kez bu kapsamda gizleme özelliği olan bir ürünü  kullanması bize gurur veriyor çünkü daha önce kullanılan ürünler sadece görsel  kamuflaja yönelikti" diyen Ünlütürk, bu kumaşın, üzerine örtüldüğü maddeleri çok  geniş bir frekanstaki radar sinyallerinden sakladığını anlattı.

Vücut ısısını kontrollü dağıtarak termal kameralara yakalanmıyor

İnsan, tank ya da mühimmatlarda oluşan ısıyı renk kontrastına neden  olmayacak şekilde yayarak dağıtabilen kumaşın bu özelliğiyle de termal kameralara  karşı koruma sağladığını ifade eden Ünlütürk, kumaşın komuta merkezi ve  mühimmatın saklanması için kullanılmaya başlandığını dile getirdi.

Bu kumaş kullanılarak üretilen kamuflaj giysisinin, test aşamasında  olduğuna işaret eden Ünlütürk, "Bu giysiler gece harekatlarında askerimizin gece  görüş dürbünlerinden gizlenmesini sağlamak için tasarlandı. Şu anda deneme  aşamasında. Askeri birimler de test ediyor. Vücut ısısını kontrollü şekilde  salıyor ve termal kameralarda görünmüyor. Geliştirdiğimiz kumaşlarla NATO'nun  onaylı tedarikçi listesine girdik. Bu kapsamda çok sayıda NATO ülkesinden sipariş  alıyoruz. Milli Savunma Bakanlığımızın onayı ve izni çerçevesinde ihracatına da  başlayacağız."

AA