Dilan Polat için resmi açıklama

Dilan Polat için resmi açıklama
Güncelleme:

Eşi Engin Polat ile birlikte tutuklanarak cezaevine konulan Dilan Polat'ın Bakırköy'deki Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne yatırıldığı ortaya çıkmıştı. Dilan Polat hakkındaki skandal iddialar için resmi açıklama geldi.

"Dilan Polat 11 gündür hastanede" ve "Dilan Polat yılbaşını ailesiyle birlikte geçirdi" şeklindeki iddialar sonrasında Adalet Bakanlığı'ndan ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nden resmi açıklamalar peş peşe geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

 "Adı geçenin yaşadığı rahatsızlık dolayısıyla, 05 Kasım 2023 tarihinden sonra müteaddit defalar sağlık kuruluşlarına sevki sağlanmıştır. Marmara Ceza İnfaz Kurumları Devlet Hastanesi ile Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastaneleri'nin Psikiyatri Polikliniğine sevki sağlanmış olup, gerekli tetkik ve muayeneleri yaptırılmıştır. 15 Aralık 2023 tarihinde yine hastalık gerekçeli başvurusu üzerine, Marmara Ceza İnfaz Kurumları Devlet Hastanesi tarafından verilen sağlık kurulu raporuna istinaden, adı geçenin 29 Aralık 2023 tarihinde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin Psikiyatri Polikliniğine sevki sağlanmıştır. Hastanede yapılan muayene sonucunda, tutuklu Dilan Polat'ın yatarak tedavi edilmesine karar verilmesi üzerine, aynı gün hastaneye yatışı yapılmıştır. Hastanedeki tedavinin tamamlanması üzerine, adı geçen 08 Ocak 2024 tarihinde hastaneden taburcu edilerek ceza infaz kurumuna alınmıştır."

Ailesiyle bir kez kapalı görüş yapmış

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ayrıca Polat'ın bir defa ailesiyle kapalı görüş yaptığı belirtildi. Açıklamada, "Tutuklu Dilan Polat hastanede kaldığı süre zarfında; 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 83. maddesinde belirtilen hüküm gereği, ailesi ile bir defaya mahsus olarak 05 Ocak 2024 tarihinde kapalı görüş yapmıştır. Kapalı görüş; ziyaretçilerinin her türlü maddi temasının önlendiği, konuşulanların hazır bulunan görevli tarafından işitilebilecek şekilde izlenebildiği görüş şeklindedir. Tutuklu Dilan Polat'ın yılbaşını ailesi ile geçirdiği ve adı geçene ayrıcalık tanındığı yönündeki iddialar tamamen gerçek dışıdır. Söz konusu iddialar; iyi niyetten uzak, kamuoyunda olumsuz algı oluşturma amaçlıdır" ifadelerine yer verildi.

Yılbaşını ailesiyle geçirdiği iddia edilmişti

Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Dilan Polat'ın 'yılbaşını ailesiyle geçirdiği' iddialarının gündem olmasının ardından Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nden resmi açıklama geldi.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, "tutuklu Dilan Polat'ın yılbaşını ailesiyle geçirdiği ve kendisine ayrıcalık tanındığı yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu" bildirdi.

Genel Müdürlükten yapılan açıklamada, Polat'ın "11 gündür hastanede olduğuna" ve "yılbaşını ailesiyle birlikte geçirdiğine" ilişkin haberler üzerine kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, Polat'ın rahatsızlığı dolayısıyla 5 Kasım 2023'ten sonra müteaddit defalar sağlık kuruluşlarına sevk edildiği ifade edildi.

Polat'ın 15 Aralık 2023'te hastalık gerekçesiyle yaptığı başvuru üzerine, Marmara Ceza İnfaz Kurumları Devlet Hastanesi tarafından verilen sağlık kurulu raporuna istinaden, 29 Aralık 2023'te Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne sevk edildiğine işaret edilen açıklamada, muayene sonucunda Polat'ın aynı gün hastaneye yatırıldığı ve tedavisinin tamamlanması üzerine dün taburcu edilerek ceza infaz kurumuna alındığı kaydedildi.

Polat'ın hastanede kaldığı sürede Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 83. maddesi hükmü gereği, ailesiyle bir defaya mahsus olarak 5 Ocak 2024'te kapalı görüşme yaptığı aktarılan açıklamada, "Tutuklu Dilan Polat'ın yılbaşını ailesiyle geçirdiği ve adı geçene ayrıcalık tanındığı yönündeki iddialar tamamen gerçek dışıdır. Söz konusu iddialar iyi niyetten uzak, kamuoyunda olumsuz algı oluşturma amaçlıdır" denildi.

Dilan Polat ruh ve sinir hastalıkları hastanesinden çıktı

Eşi Engin Polat ile birlikte kara para aklama ve vergi kaçırma suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderilen Dilan Polat, Bakırköy'deki Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne yatırıldı.

Gazeteci Selahattin Günday yaptığı paylaşımda, “Dilan Polat cezaevinden çıkarılıp hastaneye yatırıldı. 28 Aralık'tan bu yana 11 gündür Bakırköy'deki Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi görüyor. Bir tutuklu hastayla aynı odayı paylaşıyor. 7 / 24 kameralarla izleniyor” ifadelerini kullandı.

Günday devamında “Çocuklarıyla hastanede görüşen Polat, ‘cezaevine mi sevk edilecek’ yoksa ‘hastanede tedavi görmeye devam mı edecek’ Bu sorunun yanıtını önümüzdeki günlerde doktorlar verecek” diye yazdı.