Dr. Mehmet Öz’den koronavirüs aşısı ile ilgili dikkat çeken açıklama

Dr. Mehmet Öz’den koronavirüs aşısı ile ilgili dikkat çeken açıklama
Güncelleme:

Dünyaca tanınmış Türk doktor Mehmet Öz, koronavirüs salgını ve aşı çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Öz, “Bu ay içerisinde sağlık personeline aşı yapılacak ve ardından 100 milyon ABD’li aşı olacak.” ifadesinde bulundu.

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, TRT World Forum 2020’nin ilk gün oturumlarından “Pandemi Döneminde Küresel Sağlık Sorunlarına Ortak Çözümler” alanında uzman isimleri ağırladı. Forumun sunucusu dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz ise, korona virüs salgını ve aşı çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“İlk zamanlarda virüs insanlara çok uzak bir gerçeklik gibi geliyordu” diyen Mehmet Öz, virüse dair bu kadar verinin karmaşaya da yol açabileceğini, pek çok deney sonucunda pek çok zor karar vermek zorunda kalındığını, bir virüs söz konusu olduğunda, halk sağlığı uzmanları için çok zor durumlar ortaya çıkabildiğini ifade etti.

“BEN İLK AŞIYI TABİİ Kİ RAHATLIKLA YAPTIRIRIM”
ABD’nin tekrar Dünya Sağlık Örgütü’ne katılmasını umduğunu söyleyen Öz, aşı geliştirme çalışmalarının daha önce başlatıldığını, geliştirilme çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Aşıyla ilgili elde %90’lık başarının olduğunu ve geriye dağıtım ağını kurmanın kaldığını ifade eden Öz, “Bu ay içerisinde sağlık personeline aşı yapılacak ve ardından 100 milyon ABD’li aşı olacak.

Hedef her üç ABD’liden ikisine aşı vurmak. Bu yapıldığında ciddi bir genel bağışıklık kazanılmış olacak. Bu bile en azından bir yıl zaman kazandıracak. Yine de sadece ABD’de değil dünyada ortak bir mücadele vermeden aslında ne herhangi bir Amerikalı ne de herhangi birimiz tamamen güvende olacağız. Ben ilk aşıyı tabii ki yaptırırım” dedi.

 
 

Hürriyet