Erdoğan, Binali Yıldırım'ın üstünü bu yüzden mi çizdi ?

Erdoğan, Binali Yıldırım'ın üstünü bu yüzden mi çizdi ?
Güncelleme:

AK Parti'nin 75 kişilik MYK'sında, AK Partili Binali Yıldırım'ın çizik yemesiyle ilgili olarak olay olacak bir iddia ortaya atıldı.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) üstü çizilen Binali Yıldırım’la ilgili kulisler hareketlendi. Binali Yıldırım’ın, 25 milyon dolarlık bir usulsüz komisyona aracılık ederek devleti zarara uğrattığı gerekçesiyle tutuklanan eski Varlık Fonu Başkanı M.B. ve bir yatırım danışmanlığı şirketinin patronu B.G.’nın ifadelerinde ismi geçmesinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok kızdığı öne sürüldü.

Başsavcılık kaynakları, Yıldırım’ın söz konusu soruşturmada şüpheli olmadığını ifade etti.

M.B., Binali Yıldırım'ın talimatı ile bir grupla çalışmaya başladığını belirterek, “B.G. ismini ilk defa Binali Bey'in beni yönlendirdiği S.O.'dan öğrendim. İş dışında bu adamla görüşmüşlüğüm, para alışverişim yok” ifadelerini kullanmıştı.

Soruşturmanın şüphelisi iş insanı B.G. ise ifadesinde, “Konsorsiyum yapmış olduğu sözleşmede 75 milyar doları Türkiye'ye getirmeyi hedefliyordu. 25 milyon dolarlık komisyon böylesine bir sözleşme için çok ufak bir rakamdır. Bankalar çok daha fazlasını verir. Deutsche Bank bize 4 milyar dolar hazırladı. Firmaların raporları hazır değildi. Binali bey ile görüştüm. Bana, 'Bu işi Varlık Fonu ile çözmek zor, Ziraat Bankası ile görüş’ dedi. Binali bey ile birlikte finans kuruluşları ile yemek yedik. Binali bey bizi tebrik etti. Biz yüzde 3-3.25 faiz oranlarıyla 35 yıl vadeli bir kupon bono çıkaracağımızı söyledik. Biz o gün 15 milyar dolarlık fon topladık. Varlık fonu vecibelerini yerine getiremediği için bu fon gelmedi. Paraların kuruşu kuruşuna nereye ödendiği belli. Bizim şirketimize 25 milyon dolar geldi, 29 milyon dolar para çıkışı oldu. Yani biz 4 milyon dolar zarardayız" demişti.

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca alınan bu ifadelerinin ardından Yıldırım’ın şüpheli olup olmayacağı yönündeki sorulara başsavcılık kaynakları olumsuz yönde yanıt verdi. 

Ancak yaşanan bu sürecin ardından Erdoğan’ın Yıldırım’a çok kızdığı, AK Parti Genel Başkan Vekilliği görevini bırakmasını istediği iddia edildi. Hatta temmuzun ilk haftası yani M.B.’ın tutuklanmasının hemen sonrasında Yıldırım’ın kalp krizi geçirdiği ileri sürüldü.