Gazeteciler Barış Pehlivan ve Murat Ağırel serbest bırakıldı

Gazeteciler Barış Pehlivan ve Murat Ağırel serbest bırakıldı
Güncelleme:

Libya’da görev yaptığı sırada şehit düşen MİT mensubunun kimlik bilgilerinin ifşa edilmesine ilişkin davada aldıkları cezaları onanan ve bugün cezaevine gönderilen Murat Ağırel ile Barış Pehlivan, cezalarını açık cezaevinde yatacakları gerekçesiyle korona virüs tedbirleri kapsamında izinli sayılarak tahliye edildi.

Libya’da görev yaptığı sırada şehit düşen MİT mensubunun kimlik bilgisinin ifşa edilmesine ilişkin dava 9 Eylül 2020 tarihinde karara bağlanmış, Mahkeme heyeti gazeteciler Barış Pehlivan ile Hülya Kılınç’ı ‘istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek’ suçundan 3 yıl 9’ar hapis cezasına Murat Ağırel, Ferhat Çelik ve Aydın Keser’i ise aynı suçtan 4 yıl 8’er ay 7 gün hapse mahkum etmişti.

Mahkeme heyeti, sanıklar Aydın Keser, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Eren Ekinci, Hülya Kılınç, Ferhat Çelik ve Murat Ağırel’in üzerlerine atılı ‘devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklamak’ suçundan haklarında kamu davası açılmış ise de sanıklara yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması sebebiyle beraatlarına karar vermişti.

TESLİM OLMUŞLARDI
Yapılan itirazların ardından cezaları onandığı için bugün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek teslim oldu. Adliyedeki işlemlerinin ardından Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderilen Barış Pehlivan ve Murat Ağırel’in cezaları hesaplandı. Ağırel ile Pehlivan’ın cezalarını, infaz yasası kapsamında açık cezaevinde yatacak oldukları tespit edildi.

İZİNLİ SAYILIP TAHLİYE EDİLDİLER
Koronavirüs tedbirleri kapsamında açık cezaevinde yatanların izinli sayılması dolayısıyla Ağırel ile Pehlivan da izinli sayılıp tahliye edildi.