Haydi inşallah dedirten müjde: İstenmeyen SMS'ler bugün itibariyle bitti!

Haydi inşallah dedirten müjde: İstenmeyen SMS'ler bugün itibariyle bitti!
Güncelleme:

Ticaret Bakanlığı, milyonlarca vatandaşı rahatlatacak istenmeyen SMS, e-posta ve sesli aramalarla ilgili rahatsızlıkları ortadan kaldıran Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi'nin (İYS) bugünden itibaren hayata geçirildiğini açıkladı. Tüketicinin düzenleme ile gelen haklarına ilişkin detaylar...

Ticaret Bakanlığı, vatandaşı bezdiren istenmeyen SMS, e-posta ve sesli aramalargibi sorunları ortadan kaldıran düzenlemenin bugünden itibaren hayata geçirildiğini duyurdu.

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi'nin (İYS) vatandaşlara birçok kolaylık sağlayacak. İşte detaylar...

Tüketici kontrol edebilecek

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, yeni düzenleme ile tüm ticari elektronik ileti onaylarını tek bir noktadan görebileceği ve reddetme hakkını kullanabileceği belirtildi. Söz konusu sistem ile onaysız ticari elektronik iletilerin tüketicilere gönderilmeden engellenmesi ve istenmeyen mesaj trafiğinin azaltılmasının amaçlıyor. 

150 bin adedin üstünde ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS'ye yüklemeleri için verilen sürenin de 31 Aralık 2020 tarihinde sona erdiği hatırlatılarak, şu ifadelere yer verildi:

"Vatandaşlarımız ticari elektronik iletilere ilişkin onaylarını bugünden itibaren 16 Şubat 2021 tarihine kadar e-Devlet üzerinden veya 'www.iys.org.tr adresinden kontrol edebilecek ve onay tercihlerini değiştirebilecektir. 150 bin adet ve altında ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS'ye yüklemeleri için verilen süre ise 31 Mayıs 2021 tarihinde sona erecektir.

Tüketicilerimiz söz konusu onayları 1 Haziran 2021 - 16 Temmuz 2021 tarihleri arasında kontrol edebilecektir. Belirlenen süreler içinde vatandaşlarımız tarafından ret hakkının kullanılmaması halinde, hizmet sağlayıcılar tarafından İYS'ye aktarılan veriler onaylı sayılacaktır. Söz konusu süreler mevcut onayların kontrolüne ilişkin olup, bu tarihlerden sonra da tüketicilerimiz diledikleri tarihte İYS üzerinden ticari elektronik ileti tercihlerini değiştirebilecektir."