Irkçılıkla suçlanmıştı... Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan yeni açıklama

Irkçılıkla suçlanmıştı... Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan yeni açıklama
Güncelleme:

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, katıldığı bir programda göçmenlerle ilgili sarfettiği ve olay olan sözleri için bir açıklama yaparak "başı ve sonu kesilerek, çarpıtılıp art niyetli bir yaklaşımla medyaya servis edilmiş" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Balkanlardan geldiğini unutmuş insanlar… ‘Arap, Arapça’ deyince tüyleri diken diken olan yok mu arkadaşlar? Irkçılık bizim dinimizde yasaktır" sözleri gündem olmuştu.

Bu sözlere ilişkin Ali Erbaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

"Gençlerin Balkanlara ve Orta Doğu'ya bakışımızın neden farklı olduğu şeklindeki sorusuna verdiğim cevabın başı ve sonu kesilerek, çarpıtılıp art niyetli bir yaklaşımla medyaya servis edilmiş. Gençlere verdiğim cevapta da belirttiğim gibi Balkan göçmeni kardeşlerimiz vatanımızın saygın, şerefli evlatlarıdırlar. O kadar ki Balkanlardan farklı dönemlerde göç ettikten sonra Türkiye'nin her bölgesinde Anadolu ile kaynaşmışlar. Bir aile olmuşuz, kaynaşmışız. Orta Doğu göçleri ile tabii ki farklıdır. Örneklerden birisi de benim ailemdir. Ben Karadenizliyim, eşim Balkan kökenli. Aynı kültür ve medeniyetin evlatları olarak bir aile kurduk. Önemli olan göçler arasındaki farklılığın hiçbir zaman ırkçı eylem ve söylemlere mesnet teşkil edemeyeceği hususudur."