KKTC eski Cumhurbaşkanı Akıncı’nın danışmanı Türkiye’ye alınmadı

KKTC eski Cumhurbaşkanı Akıncı’nın danışmanı Türkiye’ye alınmadı
Güncelleme:

KKTC eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajda basın danışmanı olarak görev yapan Ali Bizden’in Türkiye’ye girişinin engellendiğini açıkladı. Konuya ilişkin açıklma yapan Bizden ise, kendisine gerekçe olarak “milli güvenliğe aykırı” denildiğini ifade etti.

KKTC Cumhurbaşkanlığı eski Basın ve İletişim Koordinatörü Ali Bizden, “güvenlik gerekçesi” ile Türkiye’ye alınmadığını duyurdu. 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Ali Bizden’e uygulanan zorba yöntemi” kınadığını ifade etti.

Akıncı, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda “KKTC Cumhurbaşkanlığında görev sürem boyunca basın sorumlusu olarak sorumluluk üstlenen sayın Ali Bizden’in Sabiha Gökçen havaalanında Türkiye’ye girişine engel konarak telefonuna ve parasına el konulduğunu ve sabah saatlerinde geri gönderileceğini yapmış olduğu paylaşımdan öğrenmiş bulunuyorum” dedi.

“BU ANTİDEMOKRATİK ZORBA YÖNTEMİ ŞİDDETLE KINIYOR”

Akıncı, mesajına şöyle devam etti:

“Hakkında hiç bir yargı kararı ve aslında ortada bir suç yokken, bu değerli arkadaşımızın maruz kaldığı muamele yüz kızartıcıdır. Tek suçu benim yakın bir çalışma arkadaşım olmaktan ibaret olan Ali Bizden’e uygulanan bu antidemokratik zorba yöntemi şiddetle kınıyor, tüm toplum kesimlerimizi ve örgütlerimizi bu çirkinliğe karşı sesini yükseltmeye davet ediyorum.”

“MİLLİ GÜVENLİĞE AYKIRI”

Ali Bizden ise Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “İstanbul Sabiha Gökçen’e geldim. 8 Eylül 2020’de 5 yıllık giriş yasağı konmuş. Milli güvenliğe aykırı diye bir ifade kullanıldı gerekçe olarak. G82 dendi. Telefon ve param alınıyor. Sabah 6.20’de KKTC’ye geri gönderileceğim söylendi.” ifadelerini kullandı.