Meclis lokantasındaki fiyatlar ''pes'' dedirtti

Meclis lokantasındaki fiyatlar ''pes'' dedirtti
Güncelleme:

2021 yılının son çeyreğinde başlayan ve yarısını geride kalan 2022 yılında zamla yatıp zamla kalkan Türkiye'de vatandaş ay sonunu getiremezken Meclis lokantasındaki fiyatlar şok etkisi yarattı.

Enflasyon kaynaklı oluşan zam yağmurundan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) de etkilendi. Sık sık milletvekillerinin aldığı maaşlar ve yemek fiyatlarıyla gündeme olan Meclis restoranına yüzde 50 zam geldi. 

Restoranın en pahalı yemeği kuzu kavurmanın fiyatı yeni zamla birlikte 25 liraya yükseldi. Kuzu kavurma zamdan önce 18 liradan satılıyordu.

Restoranda en çok tüketilen ve pilavla servis edilen kuzu kavurma yemeğinin porsiyon fiyatı ise 16 liradan 22 liraya yükseldi.

Tavuk yemeğinin porsiyon fiyatı zamla birlikte 4 lira artarak 13 liraya yükseldi. Öte yandan çorba fiyatlarına da 1 lira zam geldi.

Son gelen zamlarla özellikle dana kavurma fiyatı sosyal medyanın da gündemine taşındı.

MİLLETVEKİLİ MAAŞLARI 56 BİN LİRA OLDU

Milletvekillerinin maaşları yapılan zam ile birlikte Temmuz ayında 40 bin liradan 56 bin liraya yükseldi.

AK Parti tarafından hazırlanan Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda memura ek gösterge getiren “Torba Teklif’’in görüşmeleri sırasında, milletvekili emekli maaşlarının yanı sıra, eski meclis başkanları, eski başbakanlar ve eski bakanların aylıkları, cumhurbaşkanı ödeneğine endeksli olmaktan çıkarıldı.

Bu aylıkların memur maaş katsayısına bağlanmasına yönelik önerge kabul edildi. Önerge ile TBMM başkanları ve başbakan emekli aylıkları 126000 gösterge; emekli cumhurbaşkanı yardımcısı, bakan ve milletvekili aylıkları 115225 gösterge üzerinden ödenecek.

Böylece mevcut memur maaş katsayısına göre eski meclis başkanları ve eski başbakanların emekli aylıkları 29 bin liraya, eski bakan ve emekli milletvekillerinin maaşları ise 18 bin liradan 27 bin liraya yükselecek.

Bu artışlar 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak.