Mona Lisa tablosu için bomba iddia !

Mona Lisa tablosu için bomba iddia !

Leonardo Da Vinci'nin ünlü tablosu Mona Lisa'nın altında başka birine ait gizli bir portre bulunduğu iddia edildi.

Fransız bilimci Pascal Cotte tablo üzerinde denediği yansıtıcı ışık teknolojisiyle resmin altında daha önce çizilmiş bir portre bulduğunu açıkladı.

Cotte tabloyu analiz edebilmek için ışık teknolojisiyle 10 yıldan fazla bir süre çalışmış.

Fransız bilimciye göre tablonun altındaki resimde yan dönmüş birinin yüzü var.

Mona Lisa tablosunun sergilendiği Louvre Müzesi iddialar konusunda yorum yapmaktan kaçınıyor.

Paris'te Lumiere Technology şirketinin kurucularından Cotte 2004 yılında Louvre Müzesi'nden tabloyu incelemek için izin almıştı.

a-596.jpg

Mona Lisa'yı incelemek için Tabaka Büyütme Metodu olarak adlandırdığı bir yöntemi kullanan Cotte, resmin üstüne bir dizi yoğun ışık yansıtıyor. Bir kamera yansıyan ışığın ölçülerini alıyor ve bu ölçülerden Cotte tablonun katmanları arasında neler bulunduğunu çözebiliyor.

Mona Lisa yarım asır boyunca çeşitli bilimsel incelemelerden geçti. Ancak Cotte kendi tekniğiyle tabloya daha derin bakılabildiğini savunuyor.

"Boyanın katmanları arasında ne olduğunu analiz edebiliriz. Tablonun tüm tabakalarını bir soğan gibi soyabilir böylece tablonun yaratımındaki kronolojiyi yeniden yapılandırabiliriz" diyor Cotte.

'Mona Lisa başka bir kadın'

Da Vinci'nin Mona Lisa tablosu üzerinde 1503 ile 1517 yılları arasında çalıştığı tahmin ediliyor. Mona Lisa'nın kimliği konusunda uzun tartışmalar yaşansa da yüz yıllar boyunca tablodaki kadının Floransalı ipek tüccarının eşi Lisa Gherardini olduğuna inanıldı.

Cotte ise bu teoriye katılmıyor. Tablonun altında ortaya çıkan portre Da Vinci'nin orijinal Lisa'sı ancak 500 yıldan fazla bir süredir Mona Lisa ismini alan kişi ise farklı bir kadın. "Lisa Gherardini'yi yeniden oluşturunca bugünkü Mona Lisa'dan çok farklı bir portreyle karşılaştım. Bu aynı kadın değil" diyor Cotte.

Cotte ayrıca tablonun altında biri daha büyük kafalı daha küçük ağızlı, diğeri Madonna tarzı iki portre taslağı daha bulduğunu iddia etti.

Cotte'nin iddiaları Da Vinci uzmanları arasında tartışma yarattı.

Oxford Üniversitesi'nden emekli Sanat Tarihi Profesörü Martin Kemp, Cotte'nin teorisine katılmıyor.

"Cotte'nin bulduğu görüntüler Leonardo'nun ne düşündüğünü göstermek açısından dahiyane. Ama bir resmin tablonun altında saklandığı fikri savunulamaz. Ben bunların farklı portreleri temsil eden gizli aşamalar olduğunu düşünmüyorum. Bu daha çok süregelen evrimsel bir süreç. Mona Lisa'nın Lisa olduğuna inanıyorum" diyor Kemp.