HDP'nin zaferi CHP'nin işi !

HDP'nin zaferi CHP'nin işi !

CHP ve Kılıçdaroğlu, HDP’ye oy gittiğini gördü ama müdahale etmedi..

CHP 50 milyon 200 bin seçmenin oy kullandığı 2011 seçimlerinde Türkiye çapında 11 milyon 147 bin oyla yüzde 25,98 oy almış ve 135 milletvekili çıkarmıştı. 2014 yerel seçimlerinde oy oranını yükseltmiş ve yüzde 27,80 oy almıştı. Bu seçimde ise seçmen sayısı artmasına rağmen CHP, 11 milyon 468 bin oy alabildi.

Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Tosun, CHP’nin oy tablosunu VATAN’a şöyle değerlendirdi:

Kıyılarda hâlâ üstün: CHP bir önceki seçime göre oy kaybetti. Yine kıyılarda üstünlüğü elinde tutuyor. Bu yüzdeler CHP’nin ne büyüyebilen ne de küçülebilen bir parti olduğunu ortaya çıkartıyor.”

Baskı yapmadı: CHP yüzde 25 oy aldı ancak bu oran yüzde 28’i bulabilirdi. Kendisini solda tanımlayan seçmen kampanyaya bakmadı. Stratejik oy kullanma anlayışı ile yaklaşık yüzde 3-4 oranında bir oy HDP’ye kaldı. CHP böyle bir kayışı gördü ancak geri kazanmak için bir harekette ve baskıda bulunmadı. Yapılacak baskı ise demokrat kimliği ile bilinen Kılıçdaroğlu ve ekibine ters düşerdi.

HDP’ye bağlı: HDP Türkiye partisi olursa; CHP’den aldığı yüzde 3-4 oranındaki oyunu bir kaç seçim daha korur. Bu da CHP’yi önümüzdeki seçimlerde de yüzde 25 bandına kililer. HDP başarısız olursa 7-8 puan kaybeder ve buradan da yüzde 3-4 oranındaki oylar CHP’ye gelir.

Matematik iyi ama: CHP’nin kampanya sürecine baktığımızda başarılı olduğunu söylemek gerekir. Seçim bildirgesi üzerinde de çok çalışılmış. Seçim kampanları mühendislik projeleridir. Ancak partiye ilişkin seçmen algısı sosyal bilim meselesidir. CHP’nin matematiği iyiydi ancak sözeli zayıf kaldı.”