Kulisleri karıştıran iddia: Bahçeli, Erdoğan'a erken seçim kartını çekti

Güncelleme:

MHP lideri Bahçeli'nin Türkiye'yi "erken seçim"e götürme taraftarı olduğu, Cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Erdoğan'a da şart koyduğu öne sürüldü.

CHP PM üyesi Gamze Pamuk, Halk TV'de yayımlanan Gündem Özel programında MHP tarafından edindiği bilgileri paylaştı.

Siyaset kulislerindeki iddialara göre, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamudaki MHP’li kadroları tasfiye etmesi halinde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli erken seçim çağrısı yapacak.

CHP PM üyesi Gamze Pamuk "Devlet Bahçeli'nin erken seçim talebi var" diyerek, şöyle konuştu:

"Bana bunu aktaran MHP kaynaklarım bunu bir şarta bağladı. İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'nda bir değişim olursa, oradaki MHP'li kadrolar tasfiye edilirse Devlet Bey erken seçim çağrısında bulunabilir."

Hatırlanacağı gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan'la iki önemli görüşme gerçekleştiren CHP lideri Özgür Özel de Bahçeli'nin olası bir erken seçim çağrısıyla ilgili soruya yanıtıyla dikkat çekmişti.

Geçtiğimiz İstanbul’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özgür Özel, Bahçeli’nin olası erken seçim çağrısı hakkında, “Eğer bir erken seçim çağrısı yaparsa değerlendiririz” demişti.

 

BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Özgür Özel'in görüşmesinin ardından yazılı açıklama yapan Bahçeli şunları ifade etmişti:

"Siparişi yapılan normalleşme ve yumuşama atmosferinin sürdürülebilir hale gelmesinin önünde şayet Milliyetçi Hareket Partisi bariyer olarak telakki ve tarif ediliyorsa, bu konuda da geniş bir ittifak husule gelmişse, bize düşen sorumluluk ülkemiz ve milletimiz uğruna her türlü fedakarlığı göze almak, gereğini ise gönül huzuruyla yapmaktır.

AK Parti içindeki gayri memnun kesimin devamlı suyu bulandırmasını da dikkate alarak, AK Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın vücuda gelmesi, buna da altılı masanın diğer unsurlarının desteği Milliyetçi Hareket Partisi’nin samimi dileği ve temennisidir.

Buna rağmen Cumhur İttifakı’na bağlılığımız kararlılıkla devam edecek, TBMM’de kanun tekliflerine verilen desteğimiz aynen sürecektir. Kaldı ki Cumhur İttifakı’ndan tavizimiz, geri dönüşümüz, yarı yolda bırakmamız, ilkelerinden ve hedeflerinden cayma göstermemiz mümkün değildir."