Mustafa Destici, asgari ücrete yapılacak zam oranını açıkladı

Mustafa Destici, asgari ücrete yapılacak zam oranını açıkladı
Güncelleme:

Cumhur İttifakı'nın ortağı BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, asgari ücret zammı için canlı yayında oran verdi.

Milyonların heyecanla beklediği asgari ücret zammında geri sayım başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, karar için salı gününü işaret etti. Bakan Bilgin bugün yaptığı açıklamada, "Salı günü asgari ücret müzakeresinde uzlaşmaya varacağız. Emekçilerimizin beklediği, işverenlerimizin de ödeyebileceği bir ücret seviyesinde uzlaşma sağlayacağız." dedi.

DESTİCİ: YÜZDE 40 İLE 50 ARASINDA ZAM BEKLİYORUM
Tüm Türkiye kararı iple çekerken Cumhur İttifakı'nın ortağı BBP lideri Mustafa Destici, HaberTürk canlı yayınında asgari ücretle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Çözüm odaklı bir çalışma yürütüldüğünü belirten Destici, asgari ücrette yüzde 40 ile 50 arasında bir zam beklediğini söyledi.

"TARAFLAR RIZA GÖSTERECEK"
Destici, "Hepsi uzlaşıya açık. İşveren kesimi 7 binin üstünde rakamlarla başladı. İşçi sendikamız 7 bin 800'ler civarında kırmızı çizgisi vardı. Hükümet de gördüğüm kadarıyla bunların da üstüne bir rakamı düşünüyor. Ben yüzde 40 ile 50 arasında asgari ücrette artış meydana geleceğini düşünüyorum. Buna da hükümet, işçi kesimi ve işveren kesiminin rıza göstereceğini, burada uzlaşacaklarını tahmin ediyorum." ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK
Eğer artış yüzde 40 oranında olursa asgari ücret 7 bin 700 TL'ye, yüzde 45 oranında zam yapılırsa 7 bin 975 TL'ye, yüzde 50 oranında olur ise 8 bin 250 TL'ye çıkacak.

YENİ ASGARİ ÜCRET 20 ARALIK'TA BELİRLENECEK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 14 Aralık'taki ikinci toplantısında rakam gündeme gelmemişti. Milyonlarca çalışanın merakla beklediği açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. Bakan Bilgin, ''Salı günü asgari ücretin müzakeresinde uzlaşmaya varacağız. Emekçilerimizin beklediği, işverenlerimizin de ödeyebileceği bir ücret seviyesinde uzlaşma sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

BAKANLIK ANKETİ: 7 BİN 845 TL

İlk toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptırdığı asgari ücret anketini taraflarla paylaşmış, ankette işçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerdekilerin 2023 yılı asgari ücreti için ortak beklentisinin net 7 bin 845 lira olduğuna yer verilmişti.