Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: ''Artık İstanbullular yaşayan ölülerdir''

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: ''Artık İstanbullular yaşayan ölülerdir''
Güncelleme:

Beklenen büyük Marmara depremi için uyarılarını sürdüren ünlü yerbilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Artık İstanbullular yaşayan ölülerdir" dedi.

Marmara Bölgesi'nde son dönemde artan sismik hareketlilik ve özellikle Gemlik Körfezi ve Yalova açıklarında peş peşe meydana gelen depremler endişe yaratmaya devam ederken bir açıklama yapan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "İstanbul'da kilometrekare başına 3 bin 500 kişinin yığılması, sık, yüksek yapılarla boğulması; kente karşı işlenen suçtur. Deprem olacak düttürüsü kullanılarak dilberim İstanbul yok edildi. Artık İstanbullular yaşayan ölülerdir." dedi.

Son olarak beklenen büyük İstanbul depremiyle ilgili de tarih veren Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, şunları ifade etmişti:

"Bizler 4'ten daha küçük olan sarsıntılara deprem değil, depremcik diyoruz. Bu depremciklerin bilimsel veri dışında herhangi bir tehlikesi söz konusu değil. Beklenen büyük İstanbul depreminin ayak sesleri de değil. Dolayısıyla Kuzey Marmara'da deprem olmadan önce bunun gibi hatta bundan çok daha büyük 5, 5.5 ve 6 büyüklüğündeki depremleri bizler göreceğiz. Ben 1999 yılından bu yana söylediğim gibi İstanbul'da 2045'ten önce büyük bir deprem beklemiyorum."