Sabah yazarı Meral Akşener ile görüşen patronları hedef aldı

Sabah yazarı Meral Akşener ile görüşen patronları hedef aldı
Güncelleme:

AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesinin yazarı Dilek Güngör, dün İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'le görüşen iş insanlarını açıklayıp iş insanlarının sahibi olduğu şirketlerin fiyatları üzerinden eleştiri yağdırdı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve beraberindeki parti heyeti dün İstanbul Sanayi Odası’nı (İSO) ziyaret etti. Akşener ve heyetini İSO Başkanı Erdal Bahçıvan karşıladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise geçen yaptığı açıklamada, “Piyasalarda yaşanan çalkantı ve döviz kurlarının geldiği seviye birçok firmamızı endişelendiriyor ve olumsuz etkiliyor. Piyasaların ivedilikle istikrara kavuşmasını sağlayacak acil önlemler alınmasını ve öngörülebilirliğin temin edilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullanmış, hükümete yakın isimlerden tepki görmüştü.

 SABAH YAZARI GÜNGÖR’ÜN HEDEFİNDELER

Bugün ise Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, köşesinde Bahçıvan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu şirketleri üzerinden hedef aldı.

Güngör, “Eski kaşarlar” başlıklı yazısında Bahçıvan ve Hisarcıklıoğlu’nun döviz kurunun düşmesine rağmen ürünlerinde indirim yapmadığını ileri sürerek, “Madem endişeniz bitti, moralleriniz yerine geldi. O zaman alalım sizi etiketlerin başına…” ifadelerini kullandı.

“BAZILARINDAN ‘ÇIT’ YOK”

Güngör yazısında şunları kaydetti:

“Dövizdeki tarihi düşüşten sonra vatandaşın gözü kulağı gıda ürünlerinde indirim olup olmayacağına çevrildi. Esnaf birlikleri, bir kısım ticaret ve sanayi odaları, tüketici dernekleri 'dövizi bahane edip yapılan zamları geri alın' diye bas bas bağırıyor.

 Bazılarından ise 'çıt' yok. Bırakın kamuoyuna Türk sanayisi ve ticaretinin patronları olarak çağrıda bulunmayı, kendi ürettikleri malların fiyatını düşürseler yeter…

Kimden mi bahsediyorum? Biri İstanbul sanayisinin başında... Diğeri Türkiye'de 1 milyon 300 bin üyeye sahip birliğin… İkisinin de gıda şirketi var.

Biliyorsunuz, Bahçıvan Gıda İSO Başkanı Erdal Bahçıvan'ın… Nuh'un Ankara Makarnası'nın sahibi Elif Makarnacılık da TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun  ortak olduğu şirket…

Dün markette gezerken fark ettim. Başkanlar raflarda üyelerine resmen tur bindirmişler!

 

Valla niye yalan söyleyeyim. Başkanların üyelerine örnek olması gerekirken, zam şampiyonu olmalarına şaşırdım.”

“O ZAMAN ALALIM SİZİ ETİKETLERİN BAŞINA”
İki patronun sahibi olduğu şirketlerin ürünlerinin emsallerine göre daha pahalı olduğunu söyleyen Dilek Güngör, yazısını şöyle sürdürdü:

“Bahçıvan Gıda'nın 350 gramlık eski kaşarı 88.50 TL, Tahsildaroğlu'nun aynı gramajdaki ürünü 38.75 TL… Aradaki fark iki kattan fazla…

Nasıl olur demeyin… Valla herhalde Bahçıvan'ın inekleri Holstein cinsi…

Nuh'un Ankara Makarnası'nın raf fiyatı da farklı değil… 500 gramlık makarna onlarda 6.95 TL… Üyesi olan Gaziantepli Oba Makarna'da aynı ürün 3.95 TL. Aradaki fark yine 2 kata yakın…

Herhalde Nuh'un Ankara Makarnası'nın üretimde kullandığı buğdaylar da Arjantin'den geliyor! Haa, buğdayı ithal ediyorsa bile önceki gün fiyat düştü.

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin yaptığı buğday ithalatı ihalesinde bir önceki ihaleye göre fiyat ton başına 20.1 dolar ile 32.90 dolar arasında geriledi.

Yani neresinden tutsan elinde kalır… Dün baktım, 'endişeli' (!) başkanlardan biri çıkmış ‘Moralimiz düzeldi’ açıklaması yapıyor.

Diğeri ‘Geçmişte olduğu gibi bugün de bu zorlukları hep birlikte elbirliğiyle aşabiliriz’ diyor.

Ben de onlara buradan sesleniyorum…

Madem endişeniz bitti, moralleriniz yerine geldi. O zaman alalım sizi etiketlerin başına…”
 PAYLAŞ

Dilek Güngör'ün yazısının tamamı için...