Suriye'de kritik gelişme! Esad ile YPG anlaştı

Suriye'de kritik gelişme! Esad ile YPG anlaştı

Suriye'nin Haseke kentinde çatışan YPG ve Esad güçleri bugün çatışmaları bitirmek için ateşkes anlaşmasına vardı.

Reuters'in haberine göre Kuzey Suriye'deki Haseke kentinde çatışan PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG'lilerle hükümet yanlısı birlikler, bugün ülkenin kuzeydoğusundaki kentte çatışmalara son verilmesi için ateşkes anlaşmasına vardılar.

Habere göre ateşkes TSI 14.00'te başladı. Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü direktörü Rami Abdulrahman, daha önce, Haseke'nin büyük bölümünün YPG güçlerinin eline geçtiğini ancak bazı kamu görevlilerinin, kent merkezindeki kamu binalarını terk etmediğini söylemişti.

Abdulrahman, "Her ne kadar (hükümet yanlıları) kentte sembolik bir varlık devam ettiriyorsa da, Haseke'deki bu durum rejim için büyük bir yenilgi" dedi. Abdulrahman YPG'nin ayrıca beş köyü de hükümet yanlısı milislerden aldığını belirtti.

Kürt yetkili Naser Haj Mansour ise, "Güvenlik bölgesi hariç şehrin büyük kontrolü YPG ve Asayiş'in kontrolü altında" dedi ve kentte yer yer çatışmaların devam ettiğini belirtti.

'RUSYA ARACILIK ETTİ' İDDİASI

Ateşkes kararı, hem Suriye devlet televizyonu, hem de YPG tarafından kduyuruldu. Lübnan merkezli, Hizbullah'a yakın Al Mayadeen televizyon kanalı, Esad hükümeti ve YPG arasında varılan ateşkesin Rusya'nın aracılığıyla yapıldığını iddia etti.

Reuters'ın haberinde "Mansour bu sonucu özerkliklerini güvence altına almak ve Suriye savaşına federal bir çözüm bulunmasını isteyen Kürt gruplar için "ileri bir adım" olarak değerlendirdi" denildi. 

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre rejim medyasının haberinde, "PYD" yerine "PKK" ifadesini kullanması ve uzlaşmaya ilişkin ayrıntı vermemesi dikkati çekti. 

PYD'nin sosyal medya hesaplarında ise rejimle sağlanan "ateşkes"e göre, Haseke'de ele geçirdiği yerlerin PYD'nin kontrolünde kalacağı, rejimin tüm askerlerini şehrin dışına taşıyacağı, kent merkezindeki güvenli bölgede yalnızca sivil polis gücü kalacağı iddia edildi. 

Hürriyet