TÜGVA ve TÜRGEV'e de ''izinsiz para toplama'' hakkı verildi

TÜGVA ve TÜRGEV'e de ''izinsiz para toplama'' hakkı verildi
Güncelleme:

Son iki yılda Bilal Erdoğan'ın da yöneticisi olduğu aralarında TÜGVA ve TÜRGEV’in de yer aldığı toplam yedi vakfa, izin almadan yardım toplama hakkı verildiği ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son iki yılda iktidara yakınlığıyla bilinen yedi vakfa izinsiz para toplama yetkisi verdi. İçişleri Bakanlığı’na bağlı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün izin almadan yardım toplama hakkına sahip kuruluşlar listesinde AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen çok sayıda vakıf yer alıyor.

Birgün gazetesinden İsmail Arı'nın haberine göre Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Beşir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne 2018 yılında izin almadan para toplama hakkı verildi.

ESKİ AK PARTİ YÖNETİCİSİ

Yurtdışındaki FETÖ okullarının devralınması amacıyla 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından kurulan Maarif Vakfı’na da izinsiz para toplama serbestliği verildi. Kurucuları arasında AK Parti’li isimlerin de yer aldığı ve eski AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Yusuf Tülün’ün başkanı olduğu İlim Yayma Cemiyeti de bu yıl izinsiz para toplama hakkına sahip kuruluşlar arasında yer aldı.

AK PARTİLİ ESKİ BELEDİYE BAŞKANI

AK Partili eski Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in başkanı olduğu İlim Yayma Vakfı’nın 2 Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanı kararıyla “İzin almadan yardım toplama hakkına sahip kuruluş” statüsüne alındığı öğrenildi.

İHLAS VAKFI DA LİSTEDE

İhlas Holding’in vefat eden başkanı Enver Ören’in kurduğu İhlas Vakfı da para toplama serbestliği verilen vakıflar arasında yer aldı. İhlas Vakfı, 25 Ağustos tarihli kararla izin almadan para toplama hakkına sahip oldu.

Yeni hükümet sistemi ile daha önce İçişleri Bakanlığı’nın önerisi ve Bakanlar Kurulu Kararı gerektiren izinsiz para toplama hakkını alabilmek için Cumhurbaşkanı'nın kararı yeterli sayılmıştı. Kanunun bu hakkı düzenleyen maddesi, “Kişiler ve kuruluşlar, yetkili makamdan izin almadan yardım toplayamazlar. Ancak, kamu yararına çalışan dernek, kurum ve vakıflardan hangilerinin izin almadan yardım toplayabilecekleri, Cumhurbaşkanınca belirlenip ilan edilir” şeklinde değiştirilmişti.

Birgün