Tüketici güven endeksi açıklandı

Tüketici güven endeksi açıklandı
Güncelleme:

Tüketici güven endeksi, ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 6,1 oranında artarak, temmuz ayında 68,0 olan endeks, ağustos ayında 72,2 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçları yayımlandı. Buna göre, tüketici güven endeksi, ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 6,1 oranında arttı; temmuz ayında 68,0 olan endeks, ağustos ayında 72,2 oldu.

Tüketici güven endeksinin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100'den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu göstermektedir.

Tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 6,1 oranında arttı.

Temmuz ayında 68,0 olan endeks, ağustos ayında 72,2 oldu. Endeks, haziranda ise 63,4 değerini alarak tarihi düşük seviyeye gerilemişti.

TÜİK’E GÖRE MADDİ DURUM BEKLENTİSİ ARTTI

Tüketici güven endeksini oluşturan alt endekslerden ‘mevcut dönemde hanenin maddi durumu beklentisi’ ağustosta bir önceki aya göre yüzde 16 artarak 53,8 değerine çıktı.

Aynı dönemde ‘gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi’ yüzde 7,5 artarak 72,2’ye; ‘gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi’ yüzde 2,7 artarak 72,8’e ve ‘gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi’ ise yüzde 2,4 artarak 89,8’e yükseldi.