Yazıklar olsun ! Atatürk Vagonu'nu çöplüğe çevirdiler

Yazıklar olsun ! Atatürk Vagonu'nu çöplüğe çevirdiler
Güncelleme:

İzmir Alsancak Garı'nda bulunan Atatürk'ün 1927'den 1935 yılına kadar yurt gezilerinde kullandığı vagonu çöplüğe çevirdiler.

Kentin en işlek yerlerinden İZBAN Alsancak Gar İstasyonu'nun önünde 16 yıldır sergilenen 'Atatürk Vagonu'nun çevresine,günün her saati atılan pet şişe ve karton kutular, 'tarihi ayıp' olarak zihinlere kazındı. Çöpçüler, 2 saatte bir atılanları toplasa da duyarsızlıkla baş edilemiyor.

Günde 300 bin yolcunun taşındığı İZBAN'ın en işlek istasyonlarından İzmir Alsancak Garı çıkışında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 1927’den 1935 yılına kadar yurt gezilerinde seyahat ettiği ve içinde kişisel eşyalarının bulunduğu tren vagonu sergileniyor. Vagon, 2007'de İzmirlilerce daha rahat görülebilmesi için o dönem TCDD Parkı'ndan garın önüne taşınmıştı.

Önünde Atatürk'ün fotoğrafının da yer aldığı, 45 tonluk vagonun bulunduğu alan, kısa korkuluklarla korumaya alındı. Buna rağmen duyarsız kişilerin pet şişe ve karton kutu gibi çöplerini bu alana atmaları tepkilere neden oluyor.

2 SAATTE BİR TEMİZLİYORLAR

İstasyonun önüne güvenlik nedeniyle konulmayan çöp kutusunun yaklaşık 100 metre uzaklıkta olmasına rağmen duyarsız kişiler, ellerindeki çöpü tarihi vagonun altına bırakmaktan çekinmiyor. Temizlik işçileri, 2 saatte bir vagonun altını temizleseler de çöpler yeniden hızla doluyor.