Yol kenarında 'cenaze' gerginliği: Saatlerce bekletildi

Yol kenarında 'cenaze' gerginliği: Saatlerce bekletildi
Güncelleme:

İstanbul'da eşi benzerine pek rastlanmayan türden bir olay yaşandı. Pencereden düşerek yaşamını yitiren Ahmet K.'nın cenazesi saatlerce bekletildi.

Yol kenarında yaşanan cenaze gerginliğinin adresi İstanbul'un Zeytinburnu ilçesi. Ahmet Kayatekin'in yakınları ve cenaze, cenaze aracında iki kişilik eksik yer kaldığı için 3-4 saat bekledi. Yakınlarının talep ettiği midibüste yaşlı bir adamın olaylar sırasında kalbi tuttuğu için araçtan indirilmek zorunda kaldığı bildirildi.

42 yaşındaki Ahmet Kayatekin arkadaşının Zeytinburnu Sümer Mahallesi'nde bulunan evinin penceresinden düşerek hayatını kaybetti. Yakınları Kayatekin'in cenazesini memleketi Iğdır'a götürmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden araç talep etti. Yakınları cenazeye 21 kişinin gideceğini belirtince İBB midibüs gönderdi. Kayatekin cenazesi Azeri Camii'nde kılan namazın ardından midibüsle yola çıktı. Ancak araçta belirtilen sayıda kişi yoktu. Yakınları yoldan da binecekler olduğunu söyleyince araç hareket etti.

 Fakat midibüse kimse binmeyince sürücü durumu amirlerine bildirdi. Midibüs sürücüsü, Fatih 10.Yıl Caddesi'ne geldikleri sırada durdu. Şoför, belirtilen sayıya ulaşılmadığı için daha küçük bir araç geleceğini söyledi. Cenaze yakınları ise duruma tepki gösterdi.

"ARABA BURADA AMA BİZİ GÖTÜREN YOK"
Ahmet Kayatekin'in yakını Ali Kayatekin şöyle konuştu:

"Zeytinburnu Azeri Camii'nden geldik. Belediyemiz sağ olsun bize cenaze arabası tahsis etti. Otobüs geldi. Cenazemizi yükledik. Yakınlarını bindirdik. Ondan sonra surların buraya geldik. Şoför eksik olduğumuzu ve bizi götüremeyeceğini söyledi. Yaşlı adam vardı, kalbi tuttu. Mecbur çocuklarıyla indirmek zorunda kaldık. Şu an cenaze burada. Araba burada ama bizi götüren yok. Bizi camiden çıkarmasaydınız başımızın çaresine bakardık. Hem arabayı gönderiyorlar hem de götürmüyorlar. Cenazeyi Iğdır'a götürecektik. 'Eksiksiniz, size götüremem, doldurun' diyor. Biz şimdi nereden birilerini bulalım?"

 "3-4 SAATTİR BURADAYIZ"
Saatlerdir beklediklerini söyleyen Ali Kayatekin ise şunları söyledi:

"Adamın kalbi tuttu, indirmek zorunda kaldık onun da başına bir şey gelmesin diye. 15 kişi olmamız gerektiğini söylüyorlar ama biz şu an 13 kişiyiz, iki kişi eksik. Çocukları burada perişan oldu, yazık günah. Araba gönderiyorsunuz, en azından gömün gelin ya da göndermeyin arabayı, biz kendi başımızın çaresine bakarız. Kimse bize dönüş yapmıyor. Burada kaldık, iki saattir burada bekliyoruz, daha gelen giden yok. Hala da burada bekliyoruz. 'Soğuk depoya atacağım, sizi de otogara atayım' diyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. 3-4 saattir bekliyoruz. Öğle namazından sonra hareket ettik. Şu an buradayız."

 Tartışmalar arasında midibüsün yanına cenaze nakil aracı geldi. Cenaze midibüsten alınarak cenaze nakil aracına konuldu. Cenaze Iğdır'a yola çıkarken yakınları ise Alibeyköy Cep Otogarı'na götürüldü. Kayatekin'in 7 yakınını kendi imkanlarıyla otobüs bileti alarak Iğdır'a gittiği öğrenildi. Midibüsteki diğer kişilerin ise gitmekten vazgeçtiği kaydedildi.

OTOBÜSÜN GİTMESİ İÇİN 21 KİŞİ GEREKLİ
Belediye yetkilileri ise benzer şekilde çok sayıda talep olduğunu ve otobüs ve midibüslerin şehir dışına çıkması için 21 yolcunun olması gerektiğini belirtti. Yakıt giderleri de gerekçe gösterilirken cenaze yakınlarının ise 13 kişi olması sebebiyle midibüsün başka bir cenazeye gönderildiği belirtildi.

Etiketler yol kenarı Cenaze