Bedensel engelli memur adayına ''zihinsel'' engel!

Yüksek bütçesi ile tartışılan Diyanet bu sefer de engelli memura yapılan haksızlık ile gündemde. bu kez hak ihlali ile gündeme geldi. EKPSS ile Diyanet’e atanan bedensel engelli memur adayının işlemleri, “Zihinsel engellisin, memur olamazsın” denilerek iptal edildi.

Bedensel engelli memur adayına ''zihinsel'' engel!
A+ A-

Engelli bireylerin kamuya atamalarında şart koşulan EKPSS’den yeterli puanı alarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na atanan bedensel engelli memur adayının işlemleri, “Zihinsel engellisin” denilerek iptal edildi. Diyanet’in oluşturduğu komisyonca iptal edilen atama işlemi, yargıya taşındı.

Birgün gazetesinden Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre İHL mezunu olan ve hafızlık belgesi bulunan engelli yurttaş, edinilen bilgiye göre EKPSS 2019’da memur olmak için yeter puanı aldı.

Araması Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapılan yurttaşın işlemleri, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca oluşturulan atama komisyonunca durduruldu. Komisyonun atama durdurma gerekçesi ise “Bu kadarı da olmaz” dedirtti. Komisyonun, bedensel engeli bulunan yurttaşın zihinsel engelli olduğu gerekçesiyle atama işlemini durdurduğu bildirildi.

ZİHİNSEL MUAYENE İSTENDİ

Engelli raporunda zihinsel engelli olduğuna ilişkin herhangi bir ibare bulunmamasına karşın ataması iptal edilen yurttaş, yaşadığı haksızlığı yargıya taşıdı. Yurttaşın atama iptal kararına yönelik yürütmeyi durdurma talebini reddeden mahkeme, “Zihinsel ve ruhsal muayene” istedi. Memur adayının zeka puanının 112 olduğu, hiçbir ruhsal hastalığı olmadığı öğrenilirken yargı sürecinin devam ettiği ifade edildi