Sağlıklı ve estetik bir burun için...

Sağlıklı ve estetik bir burun için...
Güncelleme:

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, burun estetiğinde sağlık ve estetik görünümün bir arada değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Burun estetiği, sağlık ve estetiğin bir arada sunulduğu en önemli estetik cerrahi prosedürleri arasındadır. Çünkü burun hem işlevsel hem de estetik açıdan çok önemli bir uzuvdur. Konum olarak vücudun en görünen kısmı olan yüzün tam ortasında bulunur. Ayrıca vücudun hayati fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlayan solunum fonksiyonunu kontrol eder. Bu yönleriyle tüm dünyada hem sağlık hem de estetik nedenler ile yapılan en yaygın operasyon türüdür.

Bazı hastalar için burun estetiği tamamen bir estetik cerrahi işlemidir. Başka hastalar için ise işlev bir sorunu düzeltici bir işlemdir. Oysaki eğer burun estetiğinde şekil olarak bir bozukluk varsa beraberinde az ya da çok genellikle işlevsel bir sorun da mevcuttur. Kısacası şekli bozuk olan burunun çoğunlukla yapısı da bozuktur. Tabii burun ucu kaldırma gibi tamamen estetik amaçlı uygulanan operasyonların haricinde. Kemer, burun eğikliği, asimetri, aşırı burun deliği küçüklüğü/büyüklüğü vs. gibi sorunlar sağlıklı nefes alma işlevini de tam olarak yerine getiremez.

Burun estetiği ameliyatlarının birçoğu hastaların genel yaşam kalitesini artıran ve hem işlevsel hem de estetik açıdan fayda sağlayan operasyonlardır.

Rahat nefes alma

Günümüzde insanların yüksek oranda solunum problemi olduğuna dair yaygın bir şikayeti var. Hafif ya da şiddetli seviyelerde olması hiç fark etmez, sağlıklı ve doğru nefes alamama problemleri insanların genel sağlığını olumsuz yönde etkiler. Genel sağlık durumunu, psikolojik sağlığı ve yaşam kalitesini etkilemesinin yanı sıra estetik sorunlar da varsa; özgüven kaybı ve mutsuzluğu kadar ilerleyen bir sürece neden olabiliyor.

Daha iyi uyku

Uyku sorunlarının büyük bir çoğunluğunun nedeni kişilerdeki solunum sorunlarından kaynaklanır. İnsanların solunum yollarındaki bozukluklar, engeller ya da tıkanıklıklar; uyku apnesi başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bu tarz sağlık sorunlarını gidermek için farklı tedavi teknikleri uygulansa da çoğunlukla rinoplasti ya da revizyon burun estetiği ameliyatları en kesin çözüm alternatifi olabiliyor.

Daha iyi hissetmek

Burun estetiği sonrası kişi kendisini fiziksel olarak daha güzel hissedeceği için özgüveni de artar. Çünkü işlevsel amaçlı yapılan düzeltme ameliyatları fiziksel olarak da olumlu yönde bir değişikliğe neden olur. Güzel olduğunu hissetmek kadın erkek fark etmez herkesin en doğal hakkıdır.

Kişinin ihtiyacına göre burun estetiği ameliyatı ile hem işlevsel hem de fiziksel düzeltme sağlayarak kişinin hayatına çok daha sağlıklı bir şekilde devam etmesine katkı sağlayabiliyor. Eğer işlevsel ve fiziksel sorunları nedeni ile burun ameliyatı olmak isteyen hastalar, alanında uzman bir estetik cerrahtan ayrıntılı bilgi alarak operasyona karar verebilirler.