Serena Williams finalde yıkıldı ! Şampiyon Kerber...

Serena Williams finalde yıkıldı ! Şampiyon Kerber...

Avustralya Açık Tenis Turnuvası finalinde Angelique Kerber, Serena Williams'ı yenerek şampiyon oldu.

Sezonun ilk grand slam tenis turnuvası Avustralya Açık'ta, tek kadınlar finalinde 7 numaralı seri başı Angelique Kerber, dünya 1 numarası Serena Williams'ı 2-1 yenerek kariyerindeki ilk grand slam şampiyonluğuna ulaştı. 

Avustralya'nın Melbourne kentinde düzenlenen turnuvadaki tek kadınlar final mücadelesinde, grand slam organizasyonlarında 26'ncı kez finale yükselen ABD'li Williams ile kariyerindeki ilk finaline çıkan Alman Kerber karşılaştı. 

Maça hızlı başlayan Williams, servis oyununda rakibine puan vermeyerek 1-0 öne geçmesine rağmen "backhand" vuruşlarıyla etkili olan Kerber, 3. oyunda rakibinin servisini kırarak 2-1 üstünlük yakaladı.  Sonraki bölümde güçlü servisleri ve "forehand" vuruşlarıyla maça yeniden tutunan Williams, 6. oyunda bu kez Kerber'in servisini kırdı ve skoru 3-3'e getirdi. 

Yedinci oyunda etkili vuruşlarıyla rakibini basit hataya zorlayan Kerber, rakibinin servisini 2. kez kırdı ve mücadelede 4-3 üstünlük sağladı. Morali bozulan ve 23 basit hata yapan Williams karşısında rahat bir oyun sergileyen Kerber, seti 6-4 aldı. 

İkinci setin 4. oyununda servis atarken üst üste 2 çift hata yapan Kerber karşısında bu durumu avantaja çeviren Williams, oyunu alarak rakibi karşısında 3-1 üstünlük sağladı.  Daha az basit hata yapan ve sert servisleriyle rakibi karşısında üstünlüğünü korumayı sürdüren 34 yaşındaki Williams, seti 6-3 alarak durumu 1-1'e getirdi ve karşılamayı 3. sete taşıdı. 

"Efsane" final seti Kerber'in   

Üçüncü sete servis oyununu alarak başlayan Kerber, 2. oyunda ise uzun rallilerden etkili "forehand" vuruşlarla galip çıkarak Williams'a üstünlük sağladı ve rakibinin servisini kırarak 2-0 öne geçti. 

Çabuk toparlanan Williams, Kerber'in servis oyununda kortun çaprazına gönderdiği sert ve düzgün vuruşlarla kontrolü yeniden ele aldı ve skoru 2-2'ye getirdi.  Mücadeleyi bırakmayan 28 yaşındaki Kerber, yaklaşık 10 dakika süren 6. oyunda file önüne bıraktığı teknik vuruşların da yardımıyla Williams'ın servisini bir kez daha kırarak 4-2 öne geçti. 

Finalin son setinde 5-2 geriye düşen Williams, büyük bir mücadele örneği göstererek yorulma belirtileri gösteren Kerber'in servisini yeniden kırdı ve oyunu 5-4'e getirdi.  Unutulmayan finaller arasına giren maçın 10. setinde Kerber, Williams'ın basit hatalar yapmasından da faydalanarak seti 6-4, karşılaşmayı 2-1 alarak kariyerindeki ilk grand slam şampiyonluğuna ulaştı. 

Maçın ardından Serena Williams, Kerber'i onore etmek amacıyla file arkasında yanına kadar geldi. ABD'li tenisçi, Kerber'e uzun süre sarıldı ve onu tebrik etti.   

Williams rekoru kaçırdı   

Avustralya Açık'ta 7, kariyerinde ise 21 grand-slam şampiyonluğu bulunan Williams, mücadeleyi kaybederek 22 grand slam şampiyonluğu bulunan eski efsane Alman tenisçi Steffi Graf'ı yakalama şansını elinden kaçırdı.