İşte karşınızda canlı robot !

İşte karşınızda canlı robot !

ABD'de bir sıçanın kalp hücreleri, silikon ve altınla canlı robot üretildi.

ABD’de genetik mühendisler, bir sıçanın kalp hücrelerini, silikon ve altınla birleştirerek “canlı bir robot” üretmeyi başardı.

Harvard Üniversitesi’nden Kit Parker liderliğindeki bilim insanlarının ürettiği vatoza benzer robot, sadece 10 gram ağırlığında.

Vücudu silikondan, iskelet sistemi ise altın telden üretilen robotun en ilginç kısmı, alt kısmına yerleştirilen 200 bin adet sıçan kalbi hücresi.

Bu hücreler, belirli bir dalga boyundaki ışığa maruz kaldıklarında kasılıyorlar. Böylece bu kaslar yardımıyla yüzen robotun uzaktan kumanda edilmesi mümkün oluyor.
577f72d418c7730194cbaf75.png

Genetik mühendisliği teknikleri kullanarak bu özelliğe kavuşturulan kalp hücreleri, robot için doğal bir motor gibi çalışıyor.

Robot şu anda sadece laboratuvar ortamında yaşayabiliyor, çünkü içinde yüzdüğü sıvının kalp hücrelerini sürekli beslemesi gerekiyor. Ayrıca hücrelerin enfeksiyona yakalanmaması için bu sıvının sürekli steril tutulması da gerekiyor.

Popular Mechanics dergisine konuşan Parker, “biyolojik yaşam formu” diye nitelediği robotun gelecekte canlı hücrelerden yapay kalp üretilmesine yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Robot deniz canlılarıyla ilgili araştırmalara da yardımcı olacak.