ABD’de gizli belgeleri sızdıran kişi belli oldu

ABD’de gizli belgeleri sızdıran kişi belli oldu
Güncelleme:

ABD Savunma Bakanlığı’na ait Ukrayna-Rusya Savaşı da dahil birçok güncel konuda "hassas ve yüksek derecede gizli materyaller içeren” belgeleri sızdırdığı iddia edilen 21 yaşındaki Jack Teixeira gözaltına alındı.

ABD’de internete sızdırılan gizli belgeler ile bir kişi gözaltına alındı. ABD Savunma Bakanlığı’na ait Ukrayna-Rusya Savaşı da dahil birçok güncel konuda "hassas ve yüksek derecede gizli materyaller içeren” belgelerin sızdırdığı iddia edilen 21 yaşındaki Jack Teixeira FBI tarafından düzenlenen operasyon ile Massachusetts’te gözaltına alındı. ABD basını Teixeira’nın, Massachusetts Ulusal Hava Muhafızları'nın istihbarat kanadında görevli olduğunu ifade etmişti.

BİDEN, SIZINTI YAPAN KİŞİYE YAKLAŞILDIĞINI BELİRTMİŞTİ

İrlanda’ya düzenlediği resmi ziyaret sırasında gizli belgeler hakkında ilk kez konuşan ABD Başkanı Joe Biden, yetkililerin, hassas bilgilerin sızdırılmasının arkasındaki kişiyi bulmaya "yaklaştığını" belirtmiş, “Sızıntıdan endişe duymuyorum. Bunun gerçekleşmiş olmasından endişeliyim, ancak bildiğim kadarıyla güncel bir etkisi bulunmuyor. Kapsamlı soruşturma sürüyor, (sonuca) yaklaşıyorlar” demişti.

GİZLİ BELGE SIZINTISI

ABD'li yetkililer, sızdırılan belgelerin ilk olarak şubat ve mart aylarında sosyal medya platformları Discord ve Telegram üzerinden paylaşıldığı ancak yeni fark edildiğini ifade etmiş, sızıntı hakkındaki soruşturma kapsamında Savunma Bakanlığı içindeki potansiyel suçlularında mercek altında olduğunu belirtmişti. Belgelerin ABD istihbarat sistemine erişim sağlayan biri tarafından ele geçirilmiş ve sızdırılmış gibi göründüğünü aktaran yetkililer, bazı içeriklerin en yakın ABD istihbarat ortaklarıyla bile paylaşılmadığına dair işaretler olduğunu belirtmişti.

İnternete 7 Nisan'da sızdırılan belgeler arasında Rusya-Ukrayna Savaşı başta olmak üzere Rusya merkezli paralı asker şirketi Wagner’in Afrika'daki operasyonları, İsrail'in Ukrayna'ya silah yardımı sağlama yolları, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Rusya ile bağları hakkında gizli belgeler olduğu görülmüştü.

Öte yandan yetkililer, Ukrayna'daki savaşla ilgili sızdırılan belgelerin gerçek gibi görünse de bazılarının değiştirilmiş olduğu konusunda uyarmıştı. Sızdırılan belgelerden birinin 16 bin ile 17 bin 500 Rus askerinin öldürüldüğünü göstermesine rağmen ABD savunma yetkililerine göre Rusya'nın 200 binden fazla kayıp verdiği kamuoyuna açıklanmıştı.

Etiketler abd gizli belge