ABD'den Maraş yorumu: ''Provokatif bir adım''

ABD'den Maraş yorumu: ''Provokatif bir adım''
Güncelleme:

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Maraş'ın açılması kararının 'provofokatif bir adım' olduğunu ifade etti. Bakanlık açıklamasında kararın, 'Kıbrıs müzakerelerine dönülmesi açısından yapıcı bir adım olmadığı' belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulides ile bir telefon görüşmesi yaptı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus’un konuyla ilgili açıklamasında, iki bakanın KKTC ‘nin Maraş’ın 1974’ten beri kapalı olan kısmına girişlerin bir kısmının yeniden açılması kararını görüştükleri belirtildi.

Açıklamaya göre, bunun 'provokatif bir adım' olduğunu belirten ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, kararın ayrıca BM Güvenik Konseyi’nin 550 ve 789 sayılı kararlarına aykırı olduğunu ve Kıbrıs müzakerelerine dönülmesi açısından 'yapıcı bir adım olmadığını' söyledi.

Pompeo, Maraş’ın kapalı olan kısmının açılmasından vazgeçilmesi çağrısı yaptı; BM Güvenlik Konseyi’nin 9 Ekim’deki oturumu ve Maraş konusundaki açıklamasını memnunlukla karşıladığını bildirdi. Açıklamada, ‘‘ABD, adanın tüm Kıbrıslılar’ın ve bölgenin fayda sağlayacağı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleşmesi için kapsamlı bir barışı destekliyor’’ denildi.

 

Kıbrıs’ta Türk ve Rum kesimlerini birbirinden ayıran tampon bölgenin doğusunda yer alan, 1974’ten önce tatil beldesi olarak kullanılan Maraş'ta Demokrasi Caddesi ve sahil şeridinin bir kısmı 8 Ekim’de halkın kullanımına açılmıştı. BM Güvenlik Konseyi, KKTC’nin Maraş kararını kapalı oturumda görüşmüş, yapılan ortak açıklamada Konsey kararlarına uygun olmayan eylemlerden kaçınılması çağrısı yapılmıştı.

Amerika'nın Sesi