ABD'nin nükleer silahlarının yerlerini deşifre oldu! Listede Türkiye de var

ABD'nin nükleer silahlarının yerlerini deşifre oldu! Listede Türkiye de var
Güncelleme:

NATO için bu ay hazırlanan bir raporda, Adana’daki İncirlik Üssü’nün de aralarında bulunduğu Avrupa’daki altı üste ABD’ye ait yaklaşık 150 nükleer silahın bulunduğu belirtildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, söz konusu ‘yanlışlık’, Belçika’da Flamanca yayımlanan De Morgen gazetesi tarafından ortaya çıkarıldı.

Gazete, NATO Parlamenter Asamblesi Savunma ve Güvenlik Komitesi için hazırlanan söz konusu raporda, Adana’daki İncirlik Üssü’nün de aralarında bulunduğu Avrupa’daki altı üste ABD’ye ait yaklaşık 150 nükleer silahın bulunduğunun belirtildiğini yazdı. De Morgen, Temmuz ayı içinde hatanın fark edilmesi üzerine rapor değiştirildiğini belirtirken, raporun orijinali olduğunu belirttiği versiyonunu da yayınladı.

Raporun Nisan ayında komite üyesi Kanadalı senatör Joseph Day tarafından hazırlandığı belirtilirken, ‘Nükleer caydırıcılık için yeni bir çağ mı? Modernleşme, silah kontrolü ve müttefik nükleer kuvvetler’ başlıklı raporda, topraklarındaki ABD üslerinde nükleer silahlar bulunan ülkeler şöyle sıralanıyor:

Kleine Brogel (Belçika)

Büchel (Almanya)

Aviano (İtalya)

Ghedi-Torre (İtalya)

Volkel (Hollanda)

İncirlik (Türkiye)

ABD’nin Avrupa’daki nükleer silahlarının yerleri hakkında resmi bir açıklama yapmayan NATO’nun isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkilisi, Washington Post gazetesine konu hakkında şunları söyledi:

“NATO’nun nükleer silahlara dair tavrının detaylarına ilişkin olarak yorum yapmıyoruz.”

BBC Türkçe