Çöp kutusunda kaplan yavrusu çıktı

Çöp kutusunda kaplan yavrusu çıktı
Güncelleme:

Yunanistan başkenti Atina’daki bir çöp kutusunda kaplan yavrusu bulundu. Veterinerler, yavru hayvanı kurtarmaya çalışırken, yetkililer, kaplanın yasa dışı yabani hayvan ticaretinin kurbanı olduğunu söylüyor.

Yunanistan medyasının bildirdiğine göre, üç aylık beyaz kaplan, 28 Şubat'ta hayvanat bahçesine haber veren bir temizlikçi tarafından Attika Zooloji Parkı'nın otoparkındaki bir çöp kutusunun altında bulundu.

Hayvanat bahçesinin kurucusu Jean-Jacques Lesueur, "Hayvanat bahçemizin dışına ilk kez böyle bir hayvan atıldı. Demek istediğim, terk edilen birkaç hayvan vakamız oldu, ama bunlar genellikle terk edilmiş evcil hayvanlardı” dedi.

Ülke polisi olayı araştırmaya devam ederken, bitkin ve susuz kalan kaplanın sağlık durumunun ağır olduğu bildirildi. Hayvanat bahçesi veterineri Noi Psaroudaki, "Yavruyu ilk gördüğümde gördüklerime inanamadım, bir hayvanın böyle bir durumda olduğuna inanamadım. Muhtemelen yanlış beslendi. Ciddi şekilde vitamin ve mineral eksikliği var ve bu da kemiklerini aşırı derecede kırılgan hale getiriyor" dedi.

‘ÇOK TEHLİKELİ HAYVAN’

Lesueur, kaplan hayatta kalırsa, hayvanat bahçesinde bu türden başka hayvan olmadığı için başka bir yere taşınması gerekeceğini söyledi. Uluslararası vahşi yaşam ve hayvan refahı kuruluşlarının yardım için hayvanat bahçesiyle çoktan iletişime geçtiğini söyledi.

Hayvanat bahçesinin kedi bakıcısı Andrea Cerny, boyutları, beslenme biçimleri ve saldırganlıkları nedeniyle kaplanlara bakmanın zor olduğunu söyleyerek "Bir kaplan kesinlikle evcil hayvan olamaz. Çok büyük bir öldürme içgüdüsüne sahip, çok tehlikeli bir hayvan" ifadelerinde bulundu.

Europol, Avrupa'da yaban hayatı ticareti bir milyar euroluk bir sektör olduğunu bildirirken, hayvanların çoğunlukla Asya ve Afrika’dan geldiğini söylüyor.

Yunan vahşi yaşamı kurtarma derneği ANIMA Başkanı Maria Ganoti, "Hayvanların Yunanistan'a yasa dışı yollardan girdiğini biliyoruz. Yılanlar, bunun gibi kaplanlar… Bir kaplanın ilk girişi değil. Bunlar genellikle Türkiye veya Kıbrıs gibi giriş noktalarından geliyor, ancak Yunanistan Avrupa'nın geri kalanı için bir giriş kapısı olmaya başladı" dedi.