için kaldı

Güney Kıbrıs seçimlerinde skandal propaganda

Güney Kıbrıs seçimlerinde skandal propaganda
Güncelleme:

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde Sosyal Demokratlar Hareketi’nin 22 Mayıs seçimleri için hazırladığı görseller tepki çekti.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde (GKRY), Sosyal Demokratlar Hareketi’nin (EDEK), 22 Mayıs seçimlerine özel hazırladığı bir kamu spotunda 1974’te Muratağa köyünde Kıbrıslı Türkle karşı Rum milisler tarafından gerçekleştirilen katliamın fotograflarına yer vermesi tepkiye neden oldu. EDEK, Facebook’taki sitesinde yayınladığı Kıbrıs’ın tarihiyle ilgili görüntülerin yer aldığı spotta 1974’te Muratağa, Atlılar ve Sandallar’da Rumlar tarafından öldürülen Türklerin fotograflarına yer verdi.
Spotun Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili bölümünde yer alan fotoğrafların EOKA milisleri tarafından öldürülen Türklere ait olduğu anlaşılması üzerine spot yayından çıkarıldı.

EDEK’in reklam spotu Rum medyası tarafından “gaf” olarak nitelendirilirken, sosyal medyada da çeşitli yorumlara neden oldu.

Politis gazetesi olayla ilgili haberinde, “Görülen o ki Muratağa, Atlılar ve Sandallar’da kadın ve çocukların katledilmesi, aradan 42 yıl geçmesine rağmen Rum Toplumu’nun büyük bölümü tarafından bilinmiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

EDEK’in basın sözcüsü Yorgos Agapiyu ise Twitter hesabından yayımladığı mesajında, fotografların “yanlışlıkla” spotta yer aldığını belirterek, “İçerik ve spotun vermek istediği mesaj uyuşmuyor.” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs’ta, 14 Ağustos 1974’te Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde EOKA-B milisleri tarafından Kıbrıslı Türklere karşı gerçekleştirilen katliamda çoğu çocuk, kadın ve yaşlı 126 Türk öldürüldü. Öldürülen Türklerin gömüldüğü toplu mezarlar Kıbrıs Barış Harekatı kapsamında Ada’ya giden Türk birlikleri tarafından bulundu.

Etiketler propaganda edek