İsveç bayrağı için ''ay-yıldız'' kampanyası

İsveç bayrağı için ''ay-yıldız'' kampanyası
Güncelleme:

Aşırı sağcılar İsveç bayrağındaki haçın kaldırılıp yerine aynı renklerde ay-yıldız koyulmasına yönelik bir internet kampanyası başlattı.

Avaaz.org sitesinde başlatılan kampanyada aşırı sağcılar, solcuların söylemini taklit etmeye çalışarak şu mesajı paylaştı:

"İsveç bayrağı karanlık ve baskıcı geçmişimizi hatırlatıyor. Sığınmacılar ve göçmenler Hristiyan Haçı altında yaşamaya zorlanıyor. Oysa bu sembol Haçlı Seferleri'nin ve İsveç'in geçmişinde milyonlarca masum İslami hayatın katliamlarla sonlandırılmasının simgesidir ve bu yüzden sığınmacılar ve göçmenler kendilerini güvende hissedemiyor. İsveç herkes için güvenli bir yer olmalı."
4chan sitesindeki mesaj panoları incelendiğinde bu fikrin solculardan değil aşırı sağcılardan çıktığı anlaşılıyor.

Sitedeki mesaj panolarında Pazartesi'den beri "Operation Swedistan" (İsveçistan Operasyonu) adı altında bu bayrağın yayılmasına yönelik kampanya yürütülüyor.

Bu kampanyayı başlatan sağcılar, kampanyanın yayılmasının sonunda İsveç'in Hristiyan bayrağını savunmaya yardımcı olacağını öne sürüyor ve diğer kullanıcılara "İsveç bayrağını savunan herkese 'ırkçı ve yabancı düşmanı' gibi yorumlar yazın, 'İsveç'in herkes için güvenli bir liman olmasını istemiyorsunuz' deyin" mesajları veriyor.

Aşırı sağcı kampanya siteden kaldırılmadan önce birkaç bin imza toplamayı başardı.

4chan 2016'daki ABD başkanlık seçimi süresince aşırı sağcı paylaşımların ortaya çıktığı bir platform görevi görmüştü.

BBC Trending'in Avaaz'la iletişime geçmesinin ardından imza kampanyası kaldırıldı.

İşte mevcut İsveç bayrağı ve anlamı:

İsveç bayrağı için ''ay-yıldız'' kampanyası  - Resim : 1

İsveç bayrağı,mavi zemin üzerine yerleşimli ve bayrağın merkezine göre solundan başlayan sarı renkli bir İskandinav haçından meydana gelir. İsveç bayrağının tasarımı Danimarka bayrağına benzemektedir. Sarı ve mavi renk, mavi zemin üzerine yerleşimli sarı renkli olan 3 taçın özelliklerini gösteren İsveç Hanedanlık armasından esinlenerek kullanılmıştır. Diğer İskandinav ülkelerinde de kullanıldığı gibi haç sembolü İsveç'in diğer İskandinav ülkeleriyle olan bağlılığını gösterir.

BBC Türkçe