Kerkük'te flaş ''ABD'' iddiası !

Kerkük'te flaş ''ABD'' iddiası !
Güncelleme:

Iraklı Milletvekili hacı Osman, koalisyon güçlerindne oluşan bir grup askerin Kerkük'te K1 askeri üssünde konuşlandırıldığını iddia etti.

Iraklı Milletvekili Muhammed Hacı Osman, koalisyon güçlerinden oluşan bir grup askerin dün Kerkük'teki K1 askeri üssüne konuşlandırıldığını öne sürdü.

Sputnik'in haberine göre Osman, askeri uçakların ve araçların da bulunduğu grubun bölgeye Kerküklü Kürtlerin ısrarı ve Irak hükümetinin onayı üzerine konuşlandırıldığını iddia etti..

Osman, "Geçen hafta Bağdat'ta ABD'li üst düzey askeri yetkiliyle görüştük ve koalisyon güçlerinden oluşan bir grubun Kerkük'te yeniden konuşlandırılmasını talep ettik. Zira 16 Ekim'de Kerkük'te yaşanan olayların ardından hükümet, Kürtlerin haklarını ihlal etti, büyük miktarda toprağı kontrolü altına aldı" ifadelerini kullandı.

Osman, Kerkük'e ABD askerlerinin konuşlandırılmasının ana amacının kentte Kürt güçlerin de yer alabileceği ortak operasyonlar komutanlığı kurulması olduğunu ifade etti.

Askeri grubunun halkın güvenliğini ve kentte istikrarı sağlayacağını kaydeden Iraklı vekil, 2003 yılında kurulan benzer gücün çok başarılı olduğunu da anımsattı.