Mafya babasının oğlu televizyonda !

Mafya babasının oğlu televizyonda !
Güncelleme:

İtalya devlet televizyonu ünlü mafya babasının oğlunu konuk etti.

İtalya devlet televizyonu Rai'de dün akşam yayınlanan bir programda ülkenin en ünlü mafya babalarından birinin oğlunun konuk edilmesi infial yarattı.

Sicilya’da 1980 ve 1990’larda Cosa Nostra’nın (Mafya'ya verilen isim) kanlı eylemlerinin baş faili olarak yargılanmış ve hüküm giymiş, “patronların patronu” lâkaplı Salvatore “Toto” Riina’nın oğlu Giuseppe Salvatore Riina Jr, Rai 1’da yayınlanan Porta a Porta programında ağırlandı.

Riina Jr programda, babasıyla ilişkisini, aile yaşantısını ve mafya eylemlerini anlattığı “Riina Family Life” (Riina Aile Yaşamı) isimli kitabını tanıttı.

'MAFYANIN SUÇLARINI GÖRMEZDEN GELDİLER'

Cosa Nostra’nın liderliğini yaptığı dönemde ünlü mafya ile mücadele yargıçları Giovanni Falcone ve Paolo Borsellino'nun öldürülmelerinden de hüküm giymiş olan Toto Riina’nın oğlunun devlet kanalında konuk edilmesi, siyaset dünyasından mafya kurbanlarının yakınlarına ve sosyal medya kullanıcılarına kadar birçok kesimin tepkisiyle karşılaştı.

Parlamento Mafya ile Mücadele Komisyonu Başkanı Rosy Bindi, Rai’yi “mafyanın suçlarını görmezden gelmekle” suçladı. Mafya ile Mücadele Komisyonu, Rai yöneticilerini toplantıya çağırdı.

İktidardaki Demokratik Parti’nin eski lideri Pierluigi Bersani de, Porta a Porta programına konuk olarak katılmaktan son anda vazgeçerek tepkisini gösterdi.

Cosa Nostra’nın öldürdüğü hâkim Giovanni Falcone’nin kardeşi Maria Falcone Rai’nin yayınından “dehşete düştüğünü” söyledi.

Paolo Bosellino’nun kardeşi Salvatore Borsellino da, “Devlete hizmet ettikleri için öldürülen ve aynı devlet tarafından yalnız bırakılan şehitlerin anısına saygısızlık edildi. (Programın sunucusu) Vespa hakkındaki görüşlerimi söylemiyorum çünkü dava konusu olabilirler” dedi.

'BANDROL ÜCRETİNİ VERMEYECEĞİZ'

Haber bugünkü gazetelerin baş sayfalarında yer alırken, internette de ülkenin en ünlü talk-show’larından Porta a Porta’nın yayından kaldırılması için imza kampanyası başlatıldı. Kampanyaya, birkaç saat içinde 10 binin üzerinde imza verildi.

Sosyal medyada ise kimi kullanıcılar mafya babasının oğlunun devlet kanalında ağırlanmasını “utanç verici” olarak niteledi, kimileri ise esas sorunun Riina Jr’ın konuk edilmesi değil kendisine doğru soruların sorulmaması olduğunu belirterek sunucu Bruno Vespa’yı eleştirdi.

Sosyal medyada, devlet kanalı için halktan alınan vergiyi (bandrol ücreti) bundan böyle ödemeyeceklerini yazanlar da oldu.

DAHA ÖNCE DE OLMUŞTU

Porta a Porta’nın sunucusu Bruno Vespa ise “Mafyayla mücadele edebilmek için onu tanımalıyız” diyerek kendisini savundu.

1993’te tutuklanarak ömür boyu hapse mahkûm edilen 85 yaşındaki “patronların patronu” Toto Riina hâlen cezasını çekiyor.

Riina’nın 4 çocuğundan biri olan Giuseppe Salvatore Riina Jr da mafyayla bağlantılı suçlardan 8 yıl hapse mahkûm edilmiş, 2008’de serbest bırakılmıştı.

Rai ve Porta a Porta programı geçen yıl da bir mafya klanıyla ilgili yayını nedeniyle eleştirilere hedef olmuştu.

Roma’daki Casamonica klanının patronunun geçen Ağustos ayında yapılan gösterişli cenaze töreninin ardından, patronun kızı ve torunu Porta a Porta’ya çıkarılmıştı.