Sigaraya ilk resmi yasak: Resmen yasaklandı!

Sigaraya ilk resmi yasak: Resmen yasaklandı!
Güncelleme:

Yeni Zelanda, gelecek jenerasyonun sigara satın almasını yasal olarak yasaklayacak dünyadaki ilk yasayı yürürlüğe soktu.

The Guardian’ın haberine göre, Yeni Zelanda’da hükümet, gençlerin yasal olarak sigara satın alamamaları için sürekli artan bir satın alma yaşı getirerek, dumansız bir nesil yaratmaya projeleri için harekete geçti. Parlamentoda tartışılan yeni önlemler dünyada bir ilk olarak kabul ediliyor.

Tasarı kapsamında sadece sigara içme yaşı değişmeyecek aynı zamanda sigaralardaki nikotin miktarı da önemli ölçüde azaltılacak ve tütün ürünlerinin yalnızca özel tütün mağazalarında satılması sağlanacak.

SİGARA İÇME YAŞI DEĞİŞİYOR

Değişen sigara içme yaşının yanı sıra, sigaralardaki nikotin önemli ölçüde azaltılacak ve tütün ürünleri köşe dükkanları ile süpermarketler yerine yalnızca özel tütün mağazalarında satılacak.

Tasarı metninde “On yıllardır tütün şirketlerinin ölümcül ürünlerini giderek daha fazla bağımlılık yaparak pazar paylarını korumalarına izin verdik. Bu iğrenç ve tuhaf. Bu ülkede bir sandviç satışının güvenliği konusunda sigaradan daha fazla düzenlememiz var. Bu tasarıyı getirirken önceliğimiz değerli olanı, halkımızı, ailelerimizi ve toplumumuzu korumaktır" ifadelerine yer verildi.

Yasanın 2023'te yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Hükümet yetkilileri, 2025 yılına kadar tüm ülkeyi sigarasız hale getirmek için yaptığı program kapsamında, 14 yaş ve altındaki kişilere sigara satışının ömür boyu yasaklanacağını geçen ay açıklamıştı.