Sağlık sisteminde kriz! 3 bin 872'si istifasını verdi

Sağlık sisteminde kriz! 3 bin 872'si istifasını verdi
Güncelleme:

Aile hekimliği yönetmeliğe karşı iki kez iş bırakan ve haklarında soruşturma başlatılan 3 bin 872 aile hekimi ve sağlık çalışanı istifa dilekçesi verdi.

Türkiye genelinde aile sağlığı çalışanları ve hekimler, 1 Temmuz’da yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne karşı 16 ve 27 Ağustos’ta iş bırakma eylemi yaptı. İzmir, Bursa, Samsun Balıkesir illerindeki aile sağlığı çalışanları ve hekimler iş bıraktığı için haklarında soruşturma başlatılarak, maaşlarında kesinti yapıldı. Sadece İzmir’de de 800 aile sağlığı çalışanı ve hekim hakkında soruşturma başlatılarak, maaşları kesildi.

Buna karşı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne itiraz dilekçeleri veren aile sağlığı çalışanları ile hekimler, yine yaptıkları açıklamalarla yönetmeliğin geri çekilmesini ve yaşadıkları mağduriyetin giderilmesini istedi. Mezopotamya Ajansı’ndan Semra Turan’a açıklamalar yapan İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı (İZAHED) Funda Mütfüoğlu, bu gelişmeler nedeniyle farklı kentlerde görev yapan 3 bin 872 aile hekimi ve sağlık çalışanının İl Sağlık Müdürlüklerine istifa dilekçesi verdiğini söyledi.

 AİLE HEKİMLERİ ‘CEZA YÖNETMELİĞİ’ DİYOR

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nin birinci basamak sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu söyleyen Mütfüoğlu, bu nedenle “ceza yönetmeliği” olarak adlandırıldığını ifade etti. Özellikle yönetmelikteki ihtar puan cetveli uygulaması üzerinde duran Müftüoğlu, şöyle konuştu:

“Yapmış olduğumuz çalışmalar ve birtakım durumlardan dolayı bu cetvelde bulunan kalemlerden cezalandırılma durumumuz var. Mesela sosyal medya araçları üzerinden ya da bir kanala demeç vermemiz ceza puanı ile cezalandırılıyor. Eğer bunu tekrarlarsak bu ceza puanı ikiye katlanıyor. 150 üzerinde bir ceza puanı alırsak ya da ihtar puan cetvelinde yer alan 5 ayrı kalemden ceza alırsak bir komisyona sevk ediliyoruz. Komisyon sözleşmemizin fesih edilip edilmemesine karar veriyor. Eğer bu ceza puanı 200 ise komisyona gitmeden doğrudan sözleşmemiz fesih ediliyor.”

Müftüoğlu, ihtar puan cetveli içerisinde önlüklü olup olmamalarından üzerlerinde kimlik kartı olmamasına, hatta görev başında herhangi bir hasta ya da yakını tarafından şiddete uğramaları halinde kendilerini savunmak için yaptıkları hamlelerin bile 50 puan ile cezalandırıldığını kaydetti.

“CEZALANDIRMAKTAN BAŞKA ANLAMI YOK”

İhtar puan cetveli uygulamasının sahanın dinamiklerine uygun olmadığını vurgulayan Müftoğlu, yaşadıkları zorlukları şu sözlerle dile getirdi:

“Pandemide hastaların büyük çoğunluğu hastaneler yerine Aile Sağlık Merkezlerini tercih etti. ASM’ler koruyucu sağlık hizmetlerinin yanı sıra birçok hizmet veriyor. Günde 1 milyonu bulan aşılar yapılıyor. Bu iş yoğunluğunu içerisinde bir de kronik izleme adı altında her bir hastaya yarım saat ayırmamızı öngören bu uygulama teknik ve işleyiş olarak mümkün değildi. Bunu yapmadığımız takdirde maaş kesintisine uğrayacak olmamız ciddi anlamda bir haksızlıktır. Pandemi döneminde ‘hakkınız ödenmez’ denilen sağlık çalışanlarını böyle bir duruma maruz bırakmak, onları cezalandırmaktan başka bir anlama gelmiyor.”

“YÖNETMELİK İPTAL EDİLMELİ”

Yönetmeliğin geri çekilmesi için Cumhurbaşkanlığına faks çekmek dahil bugüne dek birçok eylem yaptıklarını, belirten Müftüoğlu, bu eylemler üzerine kimi arkadaşları hakkında soruşturma ve maaş kesintileri yapılması üzerine farklı kentlerde 3 bin 872 aile hekimi ve sağlık çalışanının İl Sağlık Müdürlüklerine istifa dilekçeleri verdiğini ifade etti.

Aile hekimleri ve sağlık çalışanları olarak tek taleplerinin yönetmeliğin bir an evvel iptal edilmesi olduğunun altını çizen Müftüoğlu, bu taleplerinin karşılanmaması halinde istifaların yaşanacağı uyarısında bulundu. Müftüoğlu, “Hekimlerin artık B ve C planı yaptığını biliyoruz. Farklı çalışma alanlarına kayabilirler. Bu anlamda birinci basamak ciddi anlamda kan kaybedebilir” diye uyardı.