İş dünyasında dengeler değişti !

İş dünyasında dengeler değişti !

CEO ve ünlü işadamları artık bir ya da daha çok senelik plan yapmıyor. Tüm planlar 100 günlük.

Teknolojide yaşanan gelişmeler CEO’ların iş planlarını da değiştirmesine neden oldu. Yapılan bir araştırmada CEO’ların 5 yıllık iş planları yerine, artık 100 günlük hedefler belirledikleri ortaya çıktı.

Hürriyet'teki habere göre yönetim danışmanlığı şirketi Heidrick&Struggles’in Oxford Üniversitesi işbirliğiyle yaptığı araştırmada CEO’lar ile ilgili ilginç sonuçlar ortaya çıktı. 152 CEO’nun katıldığı “21. Yüzyıl CEO’sunun değişen Rolü, İç Dünyasında Yaşadığı Fırtınalar ve Yeni İş Dünyasının Çelişkileri” konulu araştırmaya göre yöneticiler artık 5 yıllık iş planı yapmıyor. Hız boyutunun altını çizen CEO’lar artık 100 günlük planlarla hareket etmek zorunda kaldıklarını, çünkü dünyanın ihtiyaçları ve gerçeklerinin nerdeyse her ay değiştiğini belirtiyor. CEO’ların yüzde 64’ü, en zor kararların insana dair alındığına işaret ediyor.

 

BAŞARI NASIL SAĞLANIR

Dünyada 1.6 trilyon dolarlık gelir ve yaklaşık 5.8 milyon çalışanı temsil eden 152 CEO ile yüz yüze görüşülerek hazırlanan raporda, bir CEO’nun başarıya ulaşması için sahip olması gereken yetenekler de sıralandı. Buna göre başarılı bir CEO olmanın sırrı şöyle özetlendi:

“Benzeşmeyen olayları fark edip aralarında bağlantı kurabilen, keşfeden, muhtemel tehlikeleri veya fırsatları sezebilen, bunlara göre uygun aksiyonları planlayan ve tüm bunları yaparken karmaşanın üstüne çıkarak büyük resme bakabilmeli.”

CEO’LAR KUŞKULU

Araştırmaya katılan CEO’ların yüzde 71’i “İş kararlarını alırken kendinizden kuşku ettiğiniz olur mu?” sorusuna “evet” yanıtını verdi. CEO’lar kuşkuyu insani bir duygu olarak görüp, korkulacak değil, benimsenecek ve fayda sağlanacak olumlu bir duygu olarak tanımladı.

Araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 75’i CEO’nun rolünün değiştiğini düşünüyor. Sadece yüzde 9’u ise bir değişim yaşanmadığı görüşünde. Dijitalleşmenin etkisiyle özellikle son 10 yılda artan şeffaflık talebi CEO’nun, kamuoyuna, kurullara, hissedarlara, çalışanlara ve müşterilere karşı farklı bir farkındalık ve bir dizi beceriye sahip olmasını gerektiriyor.

CEO’NUN SAHİP OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLERİ

Dünya ekonomisine yön veren liderlere göre, bir CEO’nun sahip olması gereken özellikler ise şu şekilde sıralandı:
* Cesaret
* Merak
* Hız
* Esneklik
* Özgün
* Değişimi anlayan

SOSYAL OLMALARI GEREKİYOR

Araştırmada, “Gelecek kuşak CEO’lar nasıl olmalı?” sorusuna ise günümüz liderleri şöyle yanıt veriyor:
“Yarının CEO’ları genel yönetim, finans, insan kaynakları yönetimi gibi temel deneyimlerde güçlü olmalı ancak bunun paralelinde, eskisine göre daha sosyal becerilere sahip olmaları da mecburi.”