İzmir merkezli 13 ilde FETÖ operasyonu

İzmir merkezli 13 ilde FETÖ operasyonu
Güncelleme:

İzmir merkezli 13 ilde düzenlenen operasyonda FETÖ'nün TSK ve sivil unsur yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 30 şüphelinin hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında, itirafçı ifadelerinin yanı sıra ankesörlü/sabit hatlardan ya da kontörlü telefonlardan iletişim kurduğu, ayrıca askeri okul mülakatlarında örgütsel kodlama yaptığı belirlenen TKS mensubu ve sivil yapılanmasına yönelik 30 kişi hakkında önemli bilgi ve belgelere ulaşıldı. Yapılan soruşturma sonucunda 5’i Kara Kuvvetleri, 4ü Hava Kuvvetleri, 1i Sahil Güvenlik Komutanlığı ve 6sı Jandarma Genel Komutanlığı’na mensup 10u muvazzaf olmak üzere 16 asker ve 14ü darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencisi olmak üzere toplamda 30 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, İstihbarat Şube Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, şüphelilerin gözaltına alınması için İzmir ve 12 ilde eş zamanlı operasyon başlattı.

Haklarında gözaltı kararı verilen şüphelilerin 4ü Üsteğmen, 11i Astsubay ve 1’i Uzman Çavuş rütbesinde olduğu öğrenildi.