Kapadokya'da balayındaki ölümde kahreden ayrıntı ortaya çıktı

Güncelleme:

Balayı tatili için geldikleri Kapadokya bölgesinde kaldıkları otelde hayatını kaybeden çiftin kaldığı otel odasıyla ilgili kahreden bir ayrıntı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz Mart ayında Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesinde bulunan otelde meydana gelen olayda, İstanbul'da evlenen çift, balayı tatili için Kapadokya'ya geldi.

Kaldıkları otel odasında karbonmonoksit gazından zehirlenen çiftin cansız bedenleri saatler sonra otel odasında bulunmuştu. Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlanmış, Nevşehir 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede 3 sanık hakkında 'taksirle ölüme neden olma' suçundan dava açılmıştı.

Nevşehir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleşen duruşmada, tutuklu yargılanan işletme sahibi E.A., tutuksuz yargılanan T.U. ile A.K.'nin yanı sıra duruşmaya çiftin yakınları ile Sanık E.A.'nın yakınları ve avukatları da hazır bulundu.

 

Balayı tatili için geldikleri Kapadokya bölgesinde kaldıkları otelde hayatını kaybeden çiftin kaldığı otel odasıyla ilgili kahreden bir ayrıntı ortaya çıktı.

Detaylar ortaya çıkıyor

Tutuklu yargılanan Sanık E.A.'nın avukatı yapmış olduğu savunmasında; olayın gerçekleştiği otelin daha önce ev olarak kullanıldığı ve yerel yönetimden 'basit onarım' yapılarak ruhsat alındıktan sonra kiraya verildiğini belirterek, “Söz konusu otelde yapısal sorunlar da mevcut. Bu nedenle söz konusu olaya neden olan yapısal sorunlar ile işletmesel sorunların birbirinden ayrılması gerekiyor. Mahkemeye sunulan bilirkişi raporlarında odada bulunan elektrik prizlerinde dahi karbonmonoksit tespit edilmiş. Bu nedenle otelde yapısal bir sorun var. Söz konusu otel basit onarım izni ile yapılarak ruhsat almış ve daha sonra kiraya verilmiştir” dedi.

Depo odaya çevrilmiş

Ayrıca sanık avukatı savunmasında; söz konusu otelde olayın gerçekleştiği odanın kazan dairesi üzerinde bulunduğunu ve daha önceden depo olarak kullanıldığını ve yapılan basit onarım işinden sonra odaya çevrildiğini, ruhsat alındıktan sonra da işletmeci E.A.'nın kiraya verdiğini söyledi.

Balayı tatili için geldikleri Kapadokya bölgesinde kaldıkları otelde hayatını kaybeden çiftin kaldığı otel odasıyla ilgili kahreden bir ayrıntı ortaya çıktı.

“Uyarıları dikkate almadılar”

Çiftin yakınlarının avukatları da savunmalarında; olayın gerçekleştiği gün öncesinde yerel yönetimlerin ve meteorolojinin rüzgar uyarısı yapıldığı halde, otel yöneticilerinin ve çalışanlarının hiçbir tedbir almadıklarını, bu nedenle sanıkların 'Olası Kasıtla Adam Öldürmeye Sebep olma' suçundan yargılanmasını talep etti. Genç çiftin ölümü ile ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Nevşehir Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanarak Nevşehir 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianameye bilirkişi raporu da eklendi. Hazırlanan iddianamedeki, 'Önceden kalorifer kazanında ve bacasında sıkıntı olduğu, kazan dairesinin ve bacasının doğru şekilde kurulum ve bakımının yapılmadığının' belirtildiği bilirkişi raporunda ayrıca, kazan bacasının eski ve çürük olduğu halde tamiratının ve yenilemesinin yapılmadığı, personele gerekli eğitimlerin verilmediği, personele kazan yakıcı (ateşçi) belgelerinin aldırılmadığı, iş sağlığı ve güvenliği genel kaidelerine uyulmadığı, gerekli uyarı levhalarının ve talimatnamelerin koyulmadığı, otelde duman ve karbonmonoksit dedektörlerinin olmadığı da belirtildi. 

Balayı tatili için geldikleri Kapadokya bölgesinde kaldıkları otelde hayatını kaybeden çiftin kaldığı otel odasıyla ilgili kahreden bir ayrıntı ortaya çıktı.

“Doktorun da ceza almasını istiyorum”

İddianamede olay öncesi K.A.'ın rahatsızlandığı, halsizlik ve gözlerde kararma şikayeti bulunan K.A.'ın 112 ekibi tarafından Ürgüp Devlet Hastanesine götürüldüğü ve müdahalenin ardından da çiftin tekrar otele döndüğü belirtildi. Duruşmaya katılan K.A.'ın annesi, “Ben evlatlarımı buraya ölüme değil tatile gönderdim. Kızım o gece zehirlenmiş ve doktora gitmiş. Kızımı muayene eden doktor, zehirlenme teşhisi koysaydı bu yaşananlar olmazdı. Bu nedenle doktorun da yargılanmasını ve sorumluların en ağır cezayı almalarını istiyorum” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 18-36 saat sonra bulundular

Nevşehir 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen Adli Tıp Kurumu raporuna göre genç çiftin, cansız bedenleri bulunmadan yaklaşık 18 ile 36 saat önce öldükleri belirtildi. Raporda, "çiftin otelin 106 nolu odasına 12 Mart 2023'te saat 13.21'de yerleştiği, 12 Mart'ta 19.55 saatlerinde dışarı çıktıkları, saat 23.00 civarı tekrar geldikleri, bu arada herhangi bir sorun olmadığı, K.A.'ın gece rahatsızlandığı, saat 00.30'da 112 acil servisi ekiplerinin gelerek müdahale ettikleri ve hastaneye götürdükleri, çiftin hastaneden 02.00'de döndükleri, saat 02.03- 02.05 arası 106 nolu odanın kapısının açık bırakılıp tekrar kapandığı, bundan sonra 106 nolu odada herhangi bir hareket görülmediği, Adli Tıp raporuna göre kişilerin ölüm olayının bulunmalarından yani 14 Mart 2023 tarihi saat 09.17'den 18 ila 36 saat önce gerçekleştiği, ölüm olayının 13 Mart 2023 tarihi saat 15.17 ile 02.05 arası gerçekleştiği tespit edilmiştir" denildi.

Nevşehir 1. Ağır Ceza mahkemesinde görülen dava 22 Şubat tarihine ertelendi.

 

İHA