Nişanlısını öldürüp iyi hal indirimi istedi

Güncelleme:

Bursa'da düğününden sadece 1 gün önce 25 yaşındaki nişanlısını öldürdüğü gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan zanlının avukatları "iyi hal indirimi" uygulanmadığı gerekçesiyle karara itiraz etti.

Bursa'da düğünden bir gün önce 25 yaşındaki nişanlısı Songül Y.'ı döverek öldüren ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 27 yaşındaki Yunus A.'ın avukatları, cezada iyi hal indirimi uygulanmadığını gerekçe gösterip karara itiraz etti. Yerel mahkemenin kararı, Bursa Bölge Adliye Mahkemesince (BAM) onanınca, temyiz için Yargıtay'a başvuruldu.

Olay, 2019 yılının temmuz ayında Osmangazi ilçesi Hüdavendigar Mahallesi Kanal Caddesi'nde meydana geldi. Songül Y., bir gün sonra evleneceği 3 yıllık nişanlısı Yunus A.'ın evine gitti. Çift arasında takı tartışması çıktı. Tartışma sırasında Yunus A., Songül Y.'ı banyoya götürüp dövdü. Aldığı darbelerle yere düşen Songül Y.'ın bayıldığını düşünen Yunus A., fatura ödemek için evden ayrıldı. Geri dönünce, nişanlısının banyoda hareketsiz yattığını gören Yunus A., sağlık ekiplerine haber verdi. Adrese gelen ekipler, açık kapıdan girdikleri evde Songül Y.'ı, bilinci kapalı halde buldu. İlk müdahalesi yapılan Songül Y., kaldırıldığı hastanede doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı.

Olayla ilgili çalışma başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, apartmanın güvenlik kamerası görüntülerini inceledi. Songül Y.'ın eve gelişi, Yunus A.'ın evden ayrılması ve geri döndükten sonra kaçması, görüntülerde tespit edildi. Polis, Yunus A.'ı, saklandığı arkadaşının evinde yakalayıp gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Yunus A., çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

"YERLER ISLAKTI, TUTMAMA RAĞMEN DÜŞÜP KAFASINI VURDU"

Bursa 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde, hakkında 'kasten adam öldürmek' suçundan dava açılan Yunus A., savunmasında, "Olay günü Songül, gelinlik almamız için benim evime geldi. Ailesinden ayrılmanın üzüntüsünü yaşıyordu, sinirliydi. Eve geldiğinde de elindeki çantayı çekyatın üzerine attı. Bu tür krizler yaşayınca evinde ve iş yerinde ağladığı oluyormuş. Yine ağladı. Ben de kendisini sakinleştirmeye çalıştım. Rahatlaması için dolaptaki eşyaları göstermeye çalıştım. Banyo kapısına doğru giderken dönerek bana tokat attı. Ben de elimi uzattığım için parmağımı ısırdı. O sırada elimden kurtuldu. Yıkandığı için ıslak olan banyoda düştü. Onu tutmak istesem de başaramadım, kafasını klozete vurdu. Sonra oturup, etrafa boş boş bakmaya başladı. Ben de sakinleşmesi için yalnız bırYunus A.ak dışarıya çıktım. Fatura yatırıp geldim. Songül'ü saçları dağınık vaziyette görünce korkup 112'yi aradım. Sağlık ekibiyle birlikte polis eve geldi. Songül'ün kafasını yere çarpmasından dolayı öldüğünü düşünüyorum. Songül'ü dövmedim ve öldürmedim. Nişanlılık dönemimizde de şiddet uygulamadım" dedi.

BAM KARARI ONADI, DOSYA YARGITAY'A GİTTİ
Songül Y.'ın ailesinin sanıktan şikayetçi olduğu yargılama sonrası mahkeme heyeti, suçunu sabit gördüğü Yunus A.'ı, iyi hal indirimi uygulamaksızın 'kasten adam öldürmek' suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Sanık avukatları, müvekkiline iyi hal indirimi uygulanmadığı gerekçesiyle, kararın bozulması için Bursa Bölge Adliye Mahkemesi'ne (BAM) müracaat etti. BAM 1'inci Ceza Dairesi, yapılan duruşma sonrası yerel mahkemenin kararını onayınca, Yunus A.'ın avukatı 2 Aralık tarihinde temyiz için dava dosyasını Yargıtay'a gönderdi.