AK Parti, sosyal medya teklifini açıkladı

Güncelleme:

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, AK Parti grubu tarafından hazırlanan ve bugün TBMM'ye sunulan 11 maddelik sosyal medya teklifini açıkladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Zengin, sosyal medya düzenlemesiyle ilgili açıklama yaptı. Zengin, düzenlemede en önem verdikleri konunun 'muhatap' bulmak olduğunu söyledi. Planlanan düzenlemede, özgürlük hak ihlali şikayetinde sosyal ağ sağlayıcılarından cevap talep edildiği ancak gereklilikleri yerine getirmezse cezai yaptırım uygulanacağı belirtildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Zengin, sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını bildirdi.

Zengin, kanunda "sosyal ağ sağlayıcı" tanımı yapıyoruz. Bu sağlayıcıların Türkiye'de bir merkez oluşturmalarını istiyoruz. Soruşturma ve kovuşturmaya imkan veren düzenleme yapacağız. Muhataplık oluşturmaya çalışıyoruz"

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'in açıklamalarından satır başları şöyle:

Hakarate tacize son vermeyi hedefliyoruz.

Bu düzenlemeyi yaparken birinci önceliğimiz özgürlükler. Bütün dünya sosyal medya ile ilgili bir arayış içinde. Her ülke düzenlemeler yapıyor.

Kanunda "sosyal ağ sağlayıcı" tanımı yapıyoruz. Bu sağlayıcıların Türkiye'de bir merkez oluşturmalarını istiyoruz. Soruşturma ve kovuşturmaya imkan veren düzenleme yapacağız. Muhataplık oluşturmaya çalışıyoruz.

Erişim 1 milyondan fazlaysa temsilci olacak.

Amaç idari, mali, hukuki muhatap bulmak.

Şikayet olunca cevap beklenecek.
 
Eğer temsilci bulundurulmazsa... 5 aşamalı yaptırım süreci var. 

Birinci önceliğimiz asla sosyal ağ sağlayıcıların kapanması değil. Kurul tarafından 10 milyon idari para cezası olacak. 30 günlük bekleme süresinden sonra bu kez de 30 milyon TL'lik bir idari para cezası daha olacak.

Temsilcisi olmayan Sosyal ağ sağlayıcılara 3 aylık reklam vermeme yasağı getirilecek.

 Yüzde 50-90 arasında bant daraltma cezası verilebilecek.


 
 


 

Seçiniz...