AK Parti'de ''çoklu baro'' krizi! Erdoğan'a karşı çıktı

AK Parti tarafından hazırlanan ve tartışmalara yol açan çoklu baro teklifine AK Parti'nin hukukçu milletvekilleri ve MHP’lilerin bir kısmı tepki gösterdi.

AK Parti'de ''çoklu baro'' krizi! Erdoğan'a karşı çıktı
A+ A-

Çoklu baro ile ilgili 28 maddeden oluşan kanun teklifi Meclis Başkanlığı’na sevk edildi.Çoklu baro teklifi kamuoyunda tartışmalara neden olurken AK Parti ve MHP içerisinde de teklife karşı olanların var olduğu ifade ediliyor.

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, iktidarın  hukukçu milletvekillerinin ‘çoklu baro’ teklifinden rahatsız olduğunu belirtti. Taşgetiren, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün ‘kenarda kalmış’ gibi bir görüntü çizdiğini belirtti.

Taşgetiren, “Hele ‘baro’ gibi bir anlamda ‘savunma alanı’nın ‘etik denetim’ müessesesini ideolojik tekelden arındırma gerekçesiyle, her siyasi – ideolojik gruplaşmaya açık hale getirecek ‘çoklu baro’ arayışı, çok daha büyük riskler barındırır. ” düşüncesini dile getirdi.

Taşgetiren, “Hukukçu milletvekillerinin önemli bir kısmının ‘çoklu baro” girişiminden rahatsız olduğu bilgileri geliyor, Adalet Bakanı sanki kenarda kalmış ya da böyle kalmayı tercih etmiş gibi, MHP cenahında ortaya çıkacak riskler konusunda kaygının ağır bastığına dair haberler geliyor. İktidara genel mânâda bir uyarı yapılıyor:  ‘Bütün bu düzenlemeleri hiç iktidardan gitmeyecekmiş gibi ve kendinize yontma hesabıyla yapıyorsunuz, bu düzenlemeler yarın size karşı biçici mahiyet kazanabilir. Özellikle yargı alanında yapılanlar bumerang gibidir, yarın hedef alanı hedef haline getirebilir..’ görüşünü savundu.