Akademisyenlere soruşturma şoku !

Akademisyenlere soruşturma şoku !

"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin bildirisinde imzası olan akademisyenler hakkında soruşturma açıldı.

"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiride imzası bulunan Düzce Üniversitesi'nden bir akademisyen hakkında soruşturma başlatılırken Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı da Bartın Üniversitesindeki öğretim üyesi hakkında soruşturma başlattı.

Düzce Üniversitesinde (DÜ) görevli bir akademisyen hakkında, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiri dolayısıyla soruşturma başlatıldığı bildirildi. DÜ'den yapılan açıklamada, bildiride DÜ'de görevli bir akademisyenin de imzasının bulunduğu belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:"Bir grup akademisyen tarafından yayınlanan bildiride imzası bulunan öğretim üyesiyle ilgili üniversitemiz tarafından ivedilikle soruşturma başlatılmıştır. İlgili öğretim üyesinin yükseköğretim kurumları yönetici, öğretim elemanı ve memurları disiplin yönetmeliğinin 26. maddesine dayalı olarak soruşturma süresince görevinin başında kalmasında sakınca görüldüğünden, ilgili hakkında görevden uzaklaştırma tedbirinin uygulanmasına karar verilmiştir. Düzce Üniversitesi olarak, vatanımızın birlik ve beraberliğini, bölünmez bütünlüğünü hedef alan her türlü terör faaliyetlerini ve girişimlerini şiddetle kınıyor, bu tür faaliyetlere destek verenlere karşı asla müsamaha gösterilmeyeceğini defaten vurguluyoruz."

BARTIN CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI DA HAREKETE GEÇTİ

Bartın Cumhuriyet  Başsavcılığı, "Barış İçin Akademisyenler Oluşumu"nda imzası bulunanBartın  Üniversitesindeki öğretim üyesi hakkında soruşturma başlattı

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığınca, "Barış İçin  Akademisyenler Oluşumu"nda imzası bulunan Bartın Üniversitesinde öğretim üyesi  olan H.D. hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, H.D'nin "Bu ülkenin akademisyen ve  araştırmacıları olarak bu suça ortak olmayacağız!" başlığı ile yapılan bildiride  ismi bulunanlar arasında yer aldığı anımsatıldı.

Açıklamada, ayrıca "Bartın Üniversitesinde görev yapan H.D. hakkında  “terör örgütü propagandası yapmak” suçunu işlediği iddiasıyla Bartın Cumhuriyet  Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyunun yanlış  bilgilendirilmemesi adına iş bu basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur  ifadelerine yer verildi.