Aşiret yeni ''düğün'' yasaklarını açıkladı: Kuaför yok, hediye yok!

Aşiret yeni ''düğün'' yasaklarını açıkladı: Kuaför yok, hediye yok!
Güncelleme:

Yüksek enflasyonla birlikte geçim sıkıntısı aşiretleri de vurdu. Bir zamanlar altın yağmurunun yaşandığı aşiretler de geri atım attı. Hakkari'de Pirosi aşireti yeni düğün kararlarını açıkladı: Gelin kuaföre gitmeyecek, damat hediye istemeyecek

 Hakkari'de bir araya gelen Pirosi aşireti, aşiret düğünlerine ilişkin birtakım kararlar aldı. 

Artık düğünler ve gerek öncesindeki gerekse sonrasındaki adetler büyük ölçüde sadeleştiriliyor. Düğünlere gün kısıtlaması getiren Pirosi aşireti, şehir dışındaki düğünler içinse damat tarafına hediye gönderildiği takdirde gönderen kişinin düğüne katılmış sayacağına ilişkin karar aldı.

Bölgede bulunan Pirosi aşireti, düğünlerdeki birçok abartılı masrafın kaldırılması konusunda verdikleri kararlarla anlaşma sağladılar. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu kentlerinde, aşiretlerin yaptığı abartılı düğünler nedeniyle gençler evlenmekte zorluk çekerken Hakkari’de yer alan Pirosi aşireti aldığı kararla bunun önüne geçti.

GELİN KUAFÖRE GİTMEYECEK

Aşiret adına Mustafa Ölmez (Hacı Muhammed oğlu), Hacı Muhammed Akdoğan (Taha oğlu), Hacı İmam Sedik Akdoğan, İmam İsmail Yiğit, Hacı Hüseyin Akdoğan (İmam Ali’nin oğlu) imzasıyla alınan kararlar şu şekilde:

Düğünlerimiz bir gün olacak. Kına aile içi yapılacak.

Gelin kuaföre gitmeyecek, istenirse kuaför eve getirilecek. Gelinlik isteğe bağlı olacak.

Damat tarafından sandık ve sandıkiçi olarak sayılan para götürülmeyecek. Gelin tarafından böyle bir talepte bulunulmayacak. Damat tarafından hediyeler istenmeyecek. Gelin tarafından getirilen seccade, çorap ve kese gibi hediyeler dağıtılmayacak.

Damat tarafından nişan ve kına törenlerinde dağıtılan kek ve meyve suyu dağıtılmayacak, baklava veya başka tatlı götürülmeyecek.

Kız düğünlerinde sadece yakın akraba davet edilecek.

Gelin adayının ziyaretleri sadece aile içi olacak. Çeyiz dizme etkinliğine hediyeler götürülmeyecek.

Şehir dışındaki uzak mesafe düğünlerine katılım zorunlu olmayacak. Damadın hediyesi gönderildiği takdirde düğüne katılmış sayılacak.

Kız tarafı altın konusunda herhangi bir miktar belirlenmeyecek. Damat tarafından getirilen altın miktarına itiraz edilmeyecek.”

İHA