Ayvalık'ta ''uçak düştü'' iddiası ortalığı karıştırdı

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bir uçağın düştüğü iddiasının ardından başlatılan arama çalışmalarında bir bulgaya rastlanmadı.

Ayvalık'ta ''uçak düştü'' iddiası ortalığı karıştırdı
A+ A-

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, sosyal medyada yayılan uçak düştüğü yönündeki iddialar bölgede hareketli saatler yaşanmasına neden oldu. Balıkesir Valiliği ve Ayvalık Kaymakamlığı, uçak düştü iddialarını doğrulamazken, itfaiye ve jandarma ekiplerinin kırsal Çakmak ve Kırcalar Mahalleleri’nde iddiaların ardından devriyelerini yoğunlaştırdıkları öğrenildi.

Ayvalık’ın kırsal Çakmak ve Kırcalar Mahalleleri arasında sosyal medyada bir uçağın düştükten sonra çekildiği iddia edilen duman görüntüleri, ilçede hareketli saatler yaşanmasına neden oldu. Sosyal medyada yayılan görüntü ve söylentiler sonrası ilçedeki itfaiye, jandarma ve polise uçak düştü ihbarı yapılırken, araştırma yapan ekipler herhangi bir bulgu veya bilgiye rastlamadı. Balıkesir Valiliği ve ilçe kaymakamlık yetkilileri ise, kendilerine uçak düştüğü şeklinde kolluk kuvvetlerinden bir bilgi ulaşmadığını belirtek, söylenti ve görüntüleri doğrulamadı.

Söylentiler üzerine jandarma ve itfaiye ekipleri görüntülerin çekildiği iddia edilen Çakmak ve Kırcalar Mahalleleri’nde araştırma yaptığı öğrenildi.

GÖRGÜ TANIĞI ANLATTI

Görgü tanığı Bircan Yavaş muhabirimize yaptığı açıklamada, “Saat 16.00 ile 16.30 sıralarında İstasyonumuzun müdürünün bir uçağın gökyüzünden yanarak düştüğünü söylemesiyle hemen olayı takip etmeye başladım. Bu yönden yanarak giden bir uçak, Ayvalık sınırları içerisinde kalan bir tepenin arkasına düştü. Tepenin arkasına düştüğü için tam olarak nereye düştüğünü göremedik. Ufak bir uçaktı. Büyük bir uçak değildi. Sanırım ya özel bir uçaktı yada ilaçlama uçağıydı.” diye konuştu.

Öte yandan görüntüleri paylaşan Bigadiçli iki vatandaşa da ulaşan ekipler, onların da verdiği bilgilerle belirledikleri DSİ’ye ait Madra Barajı ve çevresindeki kırsal mahallelerdeki arama kurtarma çalışmalarını hummalı bir şekilde sürdürüyor.

Yapılan aramalarda henüz herhangi bir uçak kazası bulgusuna rastlanmadı.

Çalışmaların sabaha kadar süreceği ve günün ilk ışıklarıyla da helikopter ve uçaklarla da bölgenin taranacağı bildirildi.

DHA