Bakan Koca ''128'in çok üzerinde'' diyerek açıkladı!

Bakan Koca ''128'in çok üzerinde'' diyerek açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İngiltere'de görülen mutant virüsün Türkiye'de hızla yayıldığını açıkladı ve il il mutant alarmı verildiğini duyurdu. 17 ilde 128 mutant virüs görüldüğünü belirten Koca, sayının çok daha fazla olduğunu ve vatandaşların mutlaka maske ve mesafe kuralına uyması gerektiğin belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İngiltere'de görülen mutant virüsün Türkiye'de hızla yayılmaya başladığını söyledi. Bakanı Koca, mutant virüsün görüldüğü kişi sayısının, 17 ilde 128 vakanın çok üstüne çıktığını açıkladı. Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası bir grup gazeteciye açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gelişmelere göre kısıtlamaların il il kaldırılıp, il il getirilebileceğini söyledi. Aşılama çalışmalarının devam ettiğini belirten Bakan Koca, vatandaşların özellikle maske ve sosyal mesafe kurallarına uyması belirtti. 

 'İNGİLTERE VARYANTI İL İL ARTIYOR'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada mutasyonlu virüste, açıklanan 128 sayısının çok üzerine çıkıldığını belirterek “Mutant virüste artış il il sürüyor. İngiltere’de görülen varyantından bahsediyoruz” dedi. Koca, vaka sayılarında bir düşüş olsa da istenilen seviyeye gelinmediğini söyleyerek, “Bir tablomuz var kısıtlamaların esnemesi için. Şu an hala çok uzağız. Şu an için bir gevşeme yok, kısıtlamalara devam edeceğiz. İlerleyen zamanda vaka sayılarını da il il tabloya ekleyebiliriz” ifadelerini kullandı. Koca, pandeminin seyrine göre kısıtlamaların il il kaldırılıp, yine seyre göre il il getirilebileceğini söyledi.

 Koca, son açıklanan verilere göre, 17 ilde 128 kişide görülen mutasyonlu virüsle ilgili de dikkat çeken bir açıklama yaptı. Ülke genelinde mutant virüsün ciddi şekilde arttığını vurgulayan Koca, “Mutant virüste, açıkladığımız rakamın çok üstüne çıktık şu anda. İl il artış sürüyor. Artmaya da devam edecek gibi. Mutant virüsün daha kolay bulaştığını, belirtinin daha erken çıktığını görüyoruz. İngiltere’de görülen varyantından bahsediyoruz. Bunun daha çok ilde yayıldığını görüyoruz” diye konuştu.

 AŞILARIN GELMESİ VAKA SAYILARINI ARTTIRDI

Sağlık Bakanı Koca, son dönemde görülen vaka artışının nedeni sorulunca “Vakalar 5 bine düşmüştü, tekrar 6-7 bin bandına çıktı. Bunun sebepleri neler?” sorusuna Koca, “Sömestr tatili hareketliliği ve aşıların gelmesiyle oluşan rehavet bunda etkili oldu. Son 1 hafta içinde yükseliş gördük. 6-7 bin bandında ilerledi. Halbuki bu hafta 4-5 bin bandını görmeliydik” yanıtını verdi.  Sağlık Bakanı Koca, son 1 hafta içinde vakalarda yükseliş gördüklerini belirtti.