Bakan'dan ''Suriyelilere vatandaşlık'' açıklaması

Bakan'dan ''Suriyelilere vatandaşlık'' açıklaması

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Suriyelilere vatandaşlık konusu ile ilgili konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Suriyelilerin Türk vatandaşlığına alınmasında bazı kriterler olacağını söyledi. Başta Karadeniz olmak üzere yağış uyarısı yapılan bölgelerde sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olunmasını da isteyen Veysel Eroğlu, dönüş yolunda sürücülerin trafik kurallarına uymalarını istedi.

Bayram tatilini memleketi Afyonkarahisar'da geçiren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, şehit ve gazi ailelerini ziyaret etti. Ziyaretler kapsamında ilk olarak Şehit Pilot Yüzbaşı Erdinç Şatırer'in ailesini ziyaret eden Bakan Eroğlu, şehit yakınlarına çiçek verip sohbet etti. Kıbrıs Gazisi olan şehit babası emekli Astsubay İsmail Şatırer'in hastanede yoğun bakımda olduğunu öğrenen Bakan Eroğlu, hastaneyle irtibata geçilerek şehit babası ile ilgilenilmesi talimatını verdi. Ziyarette duygu dolu anlar yaşayan şehit annesi Sevim Şatırer'i, Milletvekili Hatice Özkal teselli etmeye çalıştı.

KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI

Şehit evi ziyareti sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Eroğlu, "Kanal İstanbul" projesiyle ilgili proje üzerinde çalışmaların sürdüğünü söyledi. Gazetelerde harita ve Panama modeli gibi uygulamaların yer aldığı hatırlatılan Eroğlu, projenin detaylarının netleşmediğini kaydetti. "Kanal İstanbul'un tamamlanma süresinin, projenin netleşmesiyle ortaya çıkacağını vurgulayan Eroğlu, "Yapılır, bizim gücümüz her şeye yeter" diyerek, projeyle ilgili özellikle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

YAĞIŞ VE HEYELAN UYARISI

Karadeniz bölgesi başta olmak üzere bazı bölgeler için kuvvetli yağış uyarısı olduğunu hatırlatan Veysel Eroğlu, yağış uyarısı yapılan bölgedeki vatandaşların dikkatli olmasını istedi.

Bayram tatilinin son günlerinin yaklaşmasıyla karayollarında yoğunluk yaşandığı hatırlatılan Eroğlu, "Karayoluna çıkacaklar aman uykusuz çıkmasın" diyerek, trafik kurallarına uyulmasını istedi.

VATANDAŞLIĞA ALINMADA KRİTERLER OLACAK

Suriyelilerin Türk vatandaşlığında alınmasıyla ilgili tartışmalar da sorulan Bakan Eroğlu, Türk vatandaşlığına geçişte bazı kriterler olacağını belirtti. Suriye'de iyi yetişmiş insanları Avrupa'nın kabul ettiğine değinen Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onlar incelenecek. Uygun olmayanlar, vatandaş olamayacak. Suriye'de yetişmiş çok insan vardı. Benim de orada çok dostlarım, su ve çevre konusunda uzman insanlar vardı. Avrupa maalesef bunları hemen kaptı. Avrupalı çok uyanık. Hiçbir konuya destek vermiyor ama akademisyen veya uzman insanları kabul ediyor. Şimdi 3 milyon Suriyeli kardeşlerimize biz bakıyoruz. Sözde yardım yapacaklardı ama şu ana kadar yardım falan gelmedi. Gelir diye düşünüyoruz. Bizim 12-13 milyar lira doğrudan oldu. Ama bu destek, onların duası bereket getiriyor. Avrupa böyle davrandığı için onların büyüme oranı sıfıra doğru gidiyor. Türkiye ise onların duası ve bereketiyle yüzde 5 büyüyerek, dünyada ilk dörde giren bir büyüme oranına sahip oldu."

Bakan Eroğlu, açıklamalarının ardından Gazi Uzman Onbaşı Serdar Aladaş ve Gazi Uzman Çavuş Ertuğrul Demir ile ailelerini evlerinde ziyaret etti. Ziyaretlerin ardından Emirdağ ilçesine hareket eden Eroğlu, burada kaymakamlığın düzenlediği bayramlaşma törenine katıldı.

DHA