''Biyodizel yağı tavuk yemi yapıldı'' ihbarı ortalığı karıştırdı!

''Biyodizel yağı tavuk yemi yapıldı'' ihbarı ortalığı karıştırdı!

Taşyapı’nın sahibi Emrullah Turanlı’nın bitkisel atık yağları toplayan firmasının kanserojen bitkisel asit yağı üretip aracı firmalara sattığı, yağı satın alan ünlü tavuk markalarının ise bu yağ ile tavuk beslediği iddia edildi.

Taşyapı’nın sahibi Emrullah Turanlı’nın kurucusu olduğu bitkisel atık yağları toplayan Deha Biyodizel AŞ’nin kanserojen bitkisel asit yağı üretip aracı firmalara sattığı, yağı satın alan ünlü tavuk markalarının ise bu yağ ile tavuk besleyip halka ürün verdiği iddia edildi.

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre konuya ilişkin Turanlı’nın eski ortağı Mustafa Ezici, yetkili makamlara ihbarda bulundu. Yapılan incelemeler sonucu iki ünlü tavuk firmasına ceza kesildi. Ezici’nin bu durumu sosyal medyadan anlatması üzerine ise Emrullah Turanlı, eski ortağından şikâyetçi oldu. Eski ortak 2 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İş insanı Mustafa Ezici, 2005 yılından beri atık yağ işi ile uğraşmaktaydı. 2011 yılında ise Emrullah Turanlı ile ortak oldu. Şirket bitkisel atık yağlardan biyodizel yağ üretmekteydi. Bu yağın ise sabun, gıda ve yem sanayisinde kullanılması yasaktı. Ancak iddiaya göre yasal olmamasına rağmen üretilen binlerce tonluk yağ Turanlı tarafından aracı firmalara satılarak yem sanayisinde kullanıldı.

İHBAR EDEN ESKİ ORTAK VE YAĞI KULLANAN TAVUK FİRMALARI CEZA ALDI

İddiaya göre Mustafa Ezici, “Halkın sağlığı ile oynanıyor” deyip bu sürece karşı çıkınca ise Turanlı ile arası bozuldu. Ezici, yaşananlara ilişkin yetkililere ihbarda bulundu. İncelemeler sonucu iki ünlü tavuk markasına 9 bin 188 TL para cezası kesildi. Ezici, daha sonra sosyal medya hesabından konuya ilişkin paylaşımlar yaptı. Emrullah Turanlı ise Ezici’nin kendisine yönelik “hakaret” ve “iftira” suçunu işlediğini belirterek şikâyetçi oldu.

Yargılama sonunda ise Ezici, İstanbul Anadolu 23. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 2 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vermedi.
 

Cumhuriyet