Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrencilerden boykot çağrısı

Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrencilerden boykot çağrısı
Güncelleme:

Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Temsilciliği Kurulu, Melih Bulu'nun kurum dışından üniversiteye rektör atanmasını kınayarak, #KayyumRektörİstemiyoruz etiketiyle de paylaşımda bulundu. B

Boğaziçi Üniversitesi'ne 12 Eylül askeri darbesinden sonra ilk kez kurum dışından rektör atanmasına tepkiler artarak devam ediyor. 2016 yılından bu yana üniversitelere seçimsiz rektör atamalarının yaygınlaştığına dikkat çeken akademisyenler ve öğrenciler, akademik ve bilimsel özerklik için seslerini yükseltmeye başladı.

DAYANIŞMA'DAN ÇAĞRI

Boğaziçi Dayanışması'nın sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, Güney Kampüs'te bugün saat 14.00'deki basın açıklamasına katılım çağrısı yapıldı. Ayrıca, online olarak devam eden derslerin bugün boykot edileceğini duyuran Dayanışma, "Salı gününden itibaren ise tüm Boğaziçi öğrencilerini kameralar kapalı ve profil görselinde  #KayyumaGeçitYok hashtag'i yazılı biçimde derse girmeye davet ediyoruz' açıklamasını yaptı. 

BOĞAZİÇİ ÖTK: KAYYUM REKTÖR İSTEMİYORUZ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından rektör olarak atanan Melih Bulu'ya Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Temsilciliği Kurulu da tepki gösterdi. 'Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz' başlıklı açıklamada şöyle denildi: "Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Temsilciliği Kurulu olarak bu atamayı kabul etmiyoruz ve vazgeçmiyoruz. Boğaziçililer olarak asıl sorunumuz Melih Bulu'nun akademik geçmişi şahsi duruşundan da ötedir. Sorun isimlerden bağımsız bir demokrasi, akademik özerklik, fikri özgürlük meselesidir. Bu sorunun çözümü ise üniversitelerin kararlarının ve rektörlerin, üniversitelerin iradeleriyle belirlenmesidir. Bu nedenle bir kez daha söylüyoruz ki; üniversitelerimizin karar alma mekanizmalarındaki özerkliğine, demokratik ilkelerine, düşünce özgürlüğüne ve seçim yapma iradesine yapılan müdahaleleri kabul etmiyoruz. Kayyum rektör istemiyoruz ve duruşumuzdan vazgeçmiyoruz." 

Üniversitenin öğretim üyeleri de bir açıklama yaparak, "1980'lerin askeri vesayet rejiminden sonra ilk kez üniversitemize kurum dışından bir rektör atanmıştır. Akademik yöneticiler atamayla değil, seçimle belirlenmelidir" çağrısı yapmıştı.