Erdoğan, TÜRGEV, Ensar ve TURKEN Vakfı hakkında suç duyurusu

Erdoğan, TÜRGEV, Ensar ve TURKEN Vakfı hakkında suç duyurusu
Güncelleme:

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "Erdoğan ailesi Türgev ve Ensar üzerinden ABD'ye para kaçırıyor" iddiası sonrasında HKP, Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜRGEV Vakfı, Ensar Vakfı ve TURKEN Vakfı başkanları ile yöneticilerinin de olduğu 12 isim hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vakıf süsü verilmiş paralel yapılarla yurt dışına devasa paralar aktardığını iddia etti. Kılıçdaroğlu, TÜRGEV ve Ensar vakıfları aracılığı ile 1 milyar liranın ABD’deki paralel bir vakfa transfer edildiğini söyledi. 

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları konuyu yargıya taşıdı. HKP avukatları; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilal Erdoğan, Esra Albayrak, Halil Mutlu, Ömer Faruk Albayrak, Haluk Gani, Hazine ve Maliye Bakanları, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı Hayrettin Kurt ve Kurul Üyeleri, Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Şener Ağaç ve Ensar Vakfı Yöneticileri, TÜRGEV Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fatmanur Altun ve TÜRGEV Vakfı Yöneticileri, TURKEN Vakfı Başkanı Behram Turan ve TURKEN Vakfı Yöneticileri ile Kızılay Başkanı Kerem Kınık hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 

 HKP avukatları; Erdoğan, TÜRGEV, Ensar, TURKEN Vakfı Başkanları ve Yöneticileri dâhil 12 kişinin, “Nitelikli Dolandırıcılık”, “Zimmet”, “İrtikâp”, “Görevi Kötüye Kullanma”, “Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi”, “Güveni Kötüye Kullanma”, “Nüfuz Ticareti”, “Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama”, “Denetim görevinin ihmali”, “Temel millî yararlara karşı faaliyette bulunmak için yarar sağlama” ile “213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 359. maddesi Kaçakçılık” suçlarını işlediklerini belirtti.

HKP avukatları tarafından Başsavcılığa verilen dilekçede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan’ın bilgi sahibi sıfatıyla beyanlarına başvurulması talep edildi. Erdoğan, TÜRGEV, Ensar, TURKEN Vakfı Başkanları ve Yöneticilerinin aralarında olduğu 12 isim hakkında soruşturma ve akabinde kamu davası açılması talep edildi.