Erdoğan'ın ''yeni anayasa'' restiyle ilgili dikkat çeken iddia: İptal edilen maddeyi de ekleyecekler

Erdoğan'ın ''yeni anayasa'' restiyle ilgili dikkat çeken iddia: İptal edilen maddeyi de ekleyecekler
Güncelleme:

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun başörtüsüne yasal düzenleme teklifine "yeni anayasa yapıp anayasaya ekleyelim" karşı teklifiyle yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu çıkışıyla ilgili gazeteci Barış Yarkadaş'tan dikkat çeken bir iddia geldi: "AK Parti, pazartesi günü Sayın Erdoğan’a sunacağı Anayasa teklifine, AYM’nin 2008 iptal ettiği maddeyi koyacak"

tv100.com Yazarları Barış Yarkadaş, Gürkan Hacır, Gazeteci Hacı Yakışıklı ve Hukukçu Avukat Cem Kaya; Erdoğan Aktaş ile Sağlı Sollu programına konuk olarak gündemi değerlendirdi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü çıkışı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başörtüsü için Anayasa değişikliği çağrısı programda masaya yatırıldı.

tv100.com yazarı Yarkadaş "Bugün AK Parti kulislerinde dolaştım. AK Parti, pazartesi günü Sayın Erdoğan’a sunacağı Anayasa teklifine, AYM’nin 2008 iptal ettiği maddeyi koyacak. Yani Türkiye yeniden bir ‘Başörtüsü, türban’ tartışmasına anayasal düzlem üzerinden başlayacak. Hatırlayın AYM, AKP'nin getirdiği bu düzenlemeyi anayasanın 2., 4. ve 148. maddelerine aykırı bulmuştu. Şimdi sayın Erdoğan, sayın Kılıçdaroğlu'nun başlattığı tartışma üzerinden el yükseltiyor. 2008'de kapatma davasının açılmasına sebep olan düzenlemeyi anayasanın bir parçası haline getirmek istiyor. Türkiye'nin çözülmüş, kimseyi rahatsız etmeyen, kimsenin gündeminde olmayan bir konunun üzerinden seçime gidilmesi yeniden bir kültürel bir tartışma başlatacak ve siyaset geri plana itilecek." ifadelerini kullandı.